Amerikan Kolonileri ve Amerika’nın Kuruluşunda Kolonilerin Etkisi

Amerikan Kolonileri ve Amerika’nın Kuruluşunda Kolonilerin Etkisi

Amerikan Kolonileri ve Amerika’nın Kuruluşunda Kolonilerin Etkisi

ABD göçmenler ülkesidir. Amerikan kolonileri azınlık kızıl dereli halkı hariç bir zamanlar çeşitli nedenlerden farklı ülkelerden gelmiş önceki göçmenlerin devamıdır. “Bu ülkeyi göçmenler kurdu” ABD’nin bilinen sloganlarından biridir ve bu slogan aslında konumuzun da özetidir. Savaş, kıtlık, ekonomik krizler, etnik-siyasal-dini baskılar, ağır vergiler ve yasalar gibi nedenler insanları göçe zorlamıştır. ABD nüfusunun sayıca en fazla olan göçmenleri; Alman, İrlandalı, İngiliz, İskoç ve Meksikalılardır. Amerikan yerlileri Kızılderili’lerdir buna rağmen nüfusları bugün %7 civarındadır.

İlk Koloni Avrupalılar

10.yüzyılda İskandinav denizcilerin bugünkü Grönland ve Kanada’nın belli bölgelerini keşfetmesiyle Amerikan kolonizasyonu başlamıştır. Fakat kızıldereliler ve yerleşimciler arasında çıkan çatışmalar, yerlileri terk etmeye zorlamıştır. Uzak doğuya ticaret için yeni rota arayışlarında olan Christopher Columbus’un kazara Amerika Kıtası’nı keşfetmesiyle gerçek kolonizasyonun başladığı söylenir. Bu keşiflerin sponsoru olan İspanyol imparatorluğu Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’nın en aşağı noktasına kadar, Karayip Adaları da dahil olmak üzere, en büyük sömürgelere sahip ilk Avrupa ülkesi olmuştur. 1565 yılında İspanyollar tarafından kurulan St. Augustine, Florida şehri, ABD’nin üzerinde yerleşim bulunan en eski şehridir. Kıtayı sömürgesi haline getirebilmek için kullandıkları en önemli silah ise dinleri olmuştur.

Kolonicilerin yeni topraklarda ilk gördükleri şey sık ormanlar olmuştur. Eğer dostça davranan Kızılderililer kıtalarına yeni gelen misafirlerine balkabağı, kabak, fasulye ve mısır gibi yerli ürünlerin nasıl yetiştirileceğini öğretmeselerdi ilk yerleşimciler hayatta kalamayacaklardı. Buna ek olarak, Doğu kıyılarında 2.100 kilometre boyunca uzanan balta girmemiş geniş ormanlar zengin bir av hayvanı ve yakacak odun kaynağı oluşturdu. Ormanlar ayrıca, evlerini, mobilyalarını, gemilerini yapmakta kullanacakları ve karlı bir biçimde ihraç edecekleri bol miktarda ham madde de sağlıyordu.

Kuzey Amerika’da İlk Kolonilerin Kuruluşu – İngilizler

Kuzey Amerika’nın Atlantik deniz kıyısı boyunca kurulan ilk Amerikan kolonileri İngilizler tarafından kurulmuştur. Amaçları ticari girişimlerdi. İlk Avrupalı göçmen kolonisi 1585’te North Carolina’da kurulmuştur ancak başarısız olarak terk edilmiştir. Daha sonra gerçekleşen bir dizi başarısız koloni yerleşiminin ardından, 1607 tarihinde kurulan Jamestown, Virginia kolonisi büyük kayıplar ve sıkıntılara rağmen, uzun yıllar dayanabilen ve yeni göçmenlere ev sahipliği yaparak büyüyen ilk koloni olmuştur. İlk kolonilerde hatırı sayılır derecede İngiliz ve İskoç nüfus yaşıyordu. Günümüzde ABD nüfusunun yaklaşık 30 milyonu İngiliz, 25 milyonu ise İskoç kökenlidir.

Amerikan Kolonileri – Almanlar

Almanların Amerika’ya göçü Protestanlarla başlamıştır.  1848 başarısız devrim girişiminden sonra kitleler halinde Almanlar, Amerika’ya göç etmişlerdir. 1860 yılına gelindiğinde Amerika kolonilerinde yaşayan Alman sayısı 1,3 milyon kişiye ulaşmıştır. 1890 yılına gelindiğinde, Amerika’da doğan Alman sayısı 2,8 milyondur. Günümüz ABD nüfusunun yaklaşık 50 milyonunun Alman kökenli olduğu tahmin edilmektedir.

Amerikan Kolonileri – İrlandalılar

1846’ya kadar, Amerika’ya gerçekleşen İrlandalı göçü, çoğunlukla, protestan, mesleki kabiliyetleri veya eğitimi olan sınırlı sayıda insandan ibarettir. 1846 sonrası İrlanda’da yaşanan kıtlık yoğun İrlandalı göçüne neden olmuştur. 1826-1846 arası Amerika’ya 600.000 İrlandalı göç etmiştir. 1846 tarihinde, kıtlık başlangıcından sonra sadece 4 yılda 600.0000 kişi daha Amerika’ya göç etmiştir. Günümüzde ABD’de yaklaşık 40 milyon İrlanda asıllı ABD vatandaşı yaşamaktadır.

Kaynak

http://www.usemb-ankara.org.tr/ABDAnaHatlar/Tarih.htm

https://tr.wikipedia.org/wiki/Amerikan_kolonileri

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.