Amerika’nın Keşfinde Türkler ve Ticaretin Önemi

Amerika’nın Keşfinde Türkler ve Ticaretin Önemi

Amerika’nın Keşfinde Türkler ve Ticaretin Önemi

Amerika kıtası neden keşfedildi? Kristof Kolomb’u Amerika kıtasını keşfetmeye iten gücün Türkler olduğunu ve insanların ticaret yapmak için yeni bir kıtayı keşfetmiş olabileceğini biliyor muyduk? Evet, bugün dünya ticaret devi Amerika’nın keşfedilmesini sağlayan en büyük sebeplerden biri daha rahat ticaret yapabilmeyi istemektir. Daha doğrusu Türklerin insanları buna yönlendirmesidir. Amerika’nın keşfi ve amerika’nın keşfi olarak sonuçlanan ticari çekişmeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çin’de başlıyan ve Roma’ya kadar uzanan ticaret ağı, İpek ve Baharat yolunun açılmasına sebep oldu. Artık Doğu ve Batı birbirlerine bu yollar ile bağlanmış bulunmaktaydı. Anadolu’ya geldikten sonra Türkler, İpek ve Baharat yolu üzerindeki yerlerde egemen oldu. Türkler ellerinde bulundurdukları bu yollardan geçen kervanlara ve tüccarlara vergiler kesmeye başladı. Doğu ve Batı ülkeleri arasındaki ticareti sekteye uğrattı. Türkler artık ipek yolunun kontrolünü eline almıştı ve hükmettiği topraklardan öylece geçmek kolay değildi. Türklerin, Asya ve Avrupa arasına girerek bu keşife büyük bir katkıda bulunduğu ancak bu keşfin yavaş yavaş da Türklerin sonunu hazırladığını söyleyebiliriz çünkü yapılan bu yeni keşif Türklerin elinde bulundurdukları toprakların önemi kaybetmesine sebep oluyordu.

Amerika’nın Keşfi – Yeni Bir Yola Yöneliş

İpek ve Baharat yolundaki fazla vergilerden dolayı Avrupalılar, Hindistan’a batıdan deniz yoluyla gitmenin yollarını aramaya başladı. Ancak okyanus onlar için büyük bir engel teşkil ediyordu. Kristof Kolomb okyanusu kendine dert etmediği gibi Hindistan’a ulaşılacak yeni deniz yolunu keşfedeceğini düşünüyordu. Bu fikrini çeşitli ülkelere açtı ve en sonunda İspanyol kraliçesi tarafından fikrine sıcak bakıldı. İspanyol kraliçesi Kolomb’a 3 gemi vererek bu keşfe çıkmasına imkan tanıdı.

Kristof Kolomb Kraliçe tarafından kendisine verilen La Pinta, La Nina ve Santa Maria isimli 3 gemiyle keşfe çıktı. Yaşadığı zorlu yolculuklar sonunda Amerika kıtasını buldu fakat keşfinin farkında değildi. İlk seferinde Küba ve çevre adaları keşfeden Kolomb, ikinci ve üçüncü seferinde de yeni yerler keşfetmiş fakat ne kadar büyük bir iş yaptığının farkında olamamıştır. Kolomb’dan daha sonra Amerika kıtasına keşifler yapan Amerigo Vespucci, keşfettiği toprakların yeni topraklar olduğunu farketti. Bu topraklara yeni dünya adını veren Vespuccinin adı keşfedilen bu yeni dünyaya verildi ve Amerika kıtası, kıtanın yeni bir keşif olduğunu farkeden Amerigo Vespucci’nin adını aldı.

Amerika’nın keşfi günümüzde de gelecekte de her zaman tartışılan ve tartışılacak konu olmaya devam edecektir. Kristof Kolomb’dan önce Amerika’nın Vikingler,Fenikeliler, Çinliler hatta Türkler tarafından keşfedildiği söylenir.  Bu söylentilerin kesin bir delile dayandırılamaması yüzünden, Amerika’yı Cenovalı deniz adamı Kristof Kolomb’un keşfettiği kabul edilir. Bir bakıma dünyada tarihi yazan en büyük olgulardan birinin ticaret olduğu ve tarih yazıcı toplumlardan en önemlilerinden birinin de Türkler olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihteki Önemli Ticaret Yolları

Kaynak: Wikipedia

10 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. güzel bilgi 👍 teşekkürler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.