Barter Nedir? Trampa Ne Anlama Gelmektedir?

Barter Nedir? Trampa Ne Anlama Gelmektedir?

Barter Nedir? Trampa Ne Anlama Gelmektedir?

Uluslararası ticarette birden fazla alternatif ticaret yöntemleri yer almaktadır. Barter yönetimi ise bu alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Uluslararası ticarette sıklıkla rastladığımız karşılıklı ticaret şeklidir. Bu sistemde satışı yapılan malın bedeli alıcı tarafından yine mal ile ödenir. Yani bu takas veya değiş-tokuş olarak adlandırılabilir.  Para olmaksızın yapılan, barter ticaret sistemi bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı gelişmiş bir sistemdir. Bir işletmenin satın aldığı mal ya da hizmetin bedelini kendi ürettiği ya da sahibi olduğu mal ya da hizmet ile ödendiği bir finans ve ticaret sistemidir.

Barter, çoğunlukla zannedildiği gibi doğrudan bir takas ya da trampa yöntemi değildir. Yani, siz koltuk üreten bir a firmasına kumaş verdiğinizde, karşılığında o değerde koltuk, sandalye, masa almak durumunda değilsinizdir. Sistem, bir barter şirketinin üyelik sistemi ile bir ortak pazar oluşturması ile başlar. Belli şartlar karşılığı (üyelik aidatı, komisyon anlaşması vb.) sisteme üye olan şirket, yine aynı ortak pazardaki başka bir şirkete belli bir miktar mal verdiğinde, bunun karşılığını pazardaki herhangi bir şirketten tamamen veya parçalı olarak mal ya da hizmet şeklinde alabilir. Tabi ki, bir şirketin alım yapabilmesi için ya daha önceden başka birilerine mal satmış olması ya da ipotek, çek gibi şeyler karşılığı kredi almış olması gerekir ki, buna da barter şirketi karar vermektedir.

Doğrudan nakit olarak çalışan mallar için (örn. demir çelik, petrol ürünleri) kullanılması pek mümkün olmayan barter, bunun haricinde stok oluşturabilen mallar ve özellikle hizmet sektörü için son derece kullanışlı olabilir. Trampa ise bartere kıyasla, bir malın başka bir mal ile değiştirilmesidir. İki ürünün birbirine denk olması beklenmeden, kalan kısım nakit olarak veya başka bir mal ile de tamamlanabilmektedir.

 

Ticaret Hukuku Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaynaklar

https://www.sahibinden.com/emlak360/trampa-nedir-nasil-yapilir

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.