Bitcoin Nedir? İlk Bitcoin Ticareti Ne İçin Yapılmıştır?

Bitcoin Nedir? İlk Bitcoin Ticareti Ne İçin Yapılmıştır?

Bitcoin Nedir? İlk Bitcoin Ticareti Ne İçin Yapılmıştır?

Şu sıralar gündemi epeyce meşgul eden bir konu kripto para borsası. Hemen hemen duymanınız yoktur, haberlerde sıklıkla değinilen hepimizin merak ettiği kripto paraların en değerlisi olan Bitcoini bu yazımızda değineceğiz. Kripto paralar eşler arası elektronik para sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu kripto para birimlerinin arasında en değerlisi ve en eskisi olarak bilineni Bitcoindir. Bitcoin 3 ocak 2009’da ilk bloğu oluşturularak hayatımıza giriş yapmıştır. Herhangi bir merkezi otorite tarafında yönetilememesi Bitcoini en ilginç kılan özelliklerinin başında gelmektedir. Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olan ve geleneksel para birimlerinden farklı çalışan bir dijital para birimidir. Kriptografik olarak güvence altına alındığı için “kripto para birimi” olarak anılmaktadır. Kripto para borsasında BTC kısaltması ile işlem görmektedir.

Kripto para birimi; temellerinin  2008 yılında Japonya asıllı olan ve ABD’de yaşadığına inanılan bir kişinin gizlilik üzerine ürettiği dijital paradır. Kimse aslında oluşturan kişinin bir kişi olduğundan da emin değildir. Şöyle ki bir kişi veya aynı amaca hizmet eden bir grup tarafından oluşturulmuştur da diyebiliriz. Bu kişi veya grubun kimliklerini ortaya çıkarmak istememişlerdir. Bu yüzden ilk kripto para olan Bitcoini oluşturan kişiye Satoshi Nakamoto takma adı verilmiştir. Satoshi Nakamoto rumuzu ile yayınlanan ve Bitcoin’in fikrinin ilk ortaya çıktığı “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makalede, başlığın aksine, Bitcoin’in adı geçmemektedir. Nakamoto makalesinde, bir ödeme sistemini hayata geçirecek altyapıyı anlatmıştır. Tüm bitcoinlerin kaydı blok zinciri adı verilen sistemde tutulur. Bitcoin transfer edilemez ancak bitcoin sahipliği transfer edilebilir.

Sınırlı Sayıda Bitcoin

Bitcoin ancak sınırlı sayıda var olabilir.

BTC, üretilen ilk bloktan itibaren kuralları belli, üretimi sınırlı bir kripto para birimidir. Başlangıçta doğrulanan her blok için piyasa sürülen 50 BTC, her 210.000 blokta bir ( yaklaşık her 4 yılda bir) yarı yarıya azalmasına rağmen üretimi devam etmektedir. 3. blok ödülü yarılanmasının gerçekleştiği 11 Mayıs 2020 tarihinde, her 10 dakikada bir üretilen Bitcoin miktarı 6.25 BTC’ye düşmüştür. Üretimin 2140 yılına kadar devam edeceği tahmin edilmektedir. Bitcoin teknik olarak en fazla 20,999,971.02187096 adet üretilebilecektir ve asla 21 milyon adete ulaşmayacaktır.

Kişiler arası ilk transferi 12 Ocak 2009 tarihinde Nakamoto ve programcı Hal Finney arasında yapılmıştır. Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş ise 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 BTC karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir. 2010 tarihinde satın alınan bu pizzanın şimdiki değeri yaklaşık 500 milyon dolardır.

Paranın Tarihi ve Para Yerine Kullanılmış İlginç Şeyler

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.