CIP, CPT ve CFR Teslim Şekilleri

CIP, CPT ve CFR Teslim Şekilleri

CIP, CPT ve CFR Teslim Şekilleri

Cost and Insurance Paid To … CIP Teslim Şekli

İthalatçının ülkesinde satış sözleşmesinde belirtilen varış noktasına kadar, taşıma masrafları ve sigorta primleri ödenmiş şekilde yapılan teslim şekline Cost and Insurance Paid To … – CIP teslim şekli denir. Bu teslim şeklinin CPT teslim şeklinden tek farkı, malların sigortasının yapılması ve primlerinin ödenmesidir. Yapılacak bu sigorta asgari riskleri kapsamaktadır. İthalatçı sigorta kapsamına özel belirlediği risk durumlarınıda aldırmak istiyorsa imzalanan satış sözleşmesinde bunu beyan etmelidir.

Sigorta ettirilen tutar, mal bedelinin %10’undan fazla olmalıdır. Satış sözleşmesi hangi para cinsi üzerinden yapıldıysa, yapılan sigorta da aynı para cinsinden olmalıdır. CIP teslim şekli ancak deniz ve iç su yolu taşımalarında kullanılabilir.

Carriage Paid To … CPT Teslim Şekli

İthalatçının ülkesinde belirlenen varış noktasına kadar taşıma masrafları ödenmiş şekilde yapılan teslim şekline Carriage Paid To … – CPT teslim şekli denir. İhracatçı, ihraç ile alakalı bütün masrafları öder. Malı taşıma vasıtasına yükler, belirlenen yere gelmesi için taşıyıcı masraflarını öder, malın boşaltımını yaptırır ve ithalatçıya malı teslim eder. CPT teslim şekli bütün nakliye çeşitlerinde kullanılabilir ve multimodal taşımacılık şeklinde de kullanılabilir.

Mallar çoklu taşıma yöntemleri kullanılıyorsa malların yükümlülüğü ilk taşımacıyı teslim edildiği anda ihracatçıdan çıkar. İhracatçı mallara sigorta yaptırmak zorunda değildir ancak ithalatçıyı malların sigortalanması gerektiği konusunda uyarmalıdır. CPT teslim şekli FCA teslim şeklinin benzer versiyonudur. Bu teslim şeklinde taşıma masrafları ihracatçıya aitken, FCA teslim şeklinde ithalatçıya aittir.

Cost and Freight – CFR Teslim Şekli

İthalatçının ülkesinde belirlenen boşlatma limanına kadar taşıma masrafları ödenmiş şekilde yapılan teslim şekline Cost and Freight – CFR teslim şekli denir. FOB teslim şeklinin devamı olarak adlandırılabilir. FOB’ta yükleme limanında gemi güvertesine getirildikten sonra sorumluluk bitiyor. CFR’de ise  aynı şekilde uygulanan işlemler gemi yola çıkıp mallar boşaltma limanına gelince son buluyor. Bundan dolayı ancak charter veya charter party tipi taşımacılıkta kullanılır.

CFR teslim şeklinde mallar satıcı tarafından taşıma sözleşmesi yapılmış ve taşıma masrafları ödenmiş olarak ithalatçının belirlediği varış limanında teslim edilir. Ancak mallar gemiye yüklenip, taşıma masrafları ödenmiş olmasına rağmen yol üzerinde mallara herhangi bir zarar gelmesinden ihracatçı sorumlu değildir. İhracatçının taşıma sigortası konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır ancak bunun için ithalatçıyı uyarmalıdır. Mallar varış limanına geldiğinde, gemiden indirilmesine ait masraflar ithalatçıya aittir.

***Varış limanında malları gemiden indirebilmek için vinç yoksa vinci bulunan bir gemi tercih edilir. Malların boşaltma yükümlülüğü ithalatçıya ait olmasına rağmen boşaltmak kullanılan vinçlerin ücretlerini ihracatçı öder. İhracatçı bu masrafı, taşıma masrafları arasında ödeyecektir.

DIŞ TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİ 

Kaynak: www.wikipedia.org

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.