Site icon Dünyada Ticaret

Draft Survey Nedir?

draft survey nedir?

Deniz taşıtları ile taşınan eşyaların yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında taşıtın ya da eşyanın ağırlığı ölçülmektedir. Eşyaların ağırlığını ölçmek amacıyla kullanılan tartım yöntemine draft survey denmektedir. Draft survey işlemleri özellikle bu işin var olan gözetim şirketi personeli ve gemi personelleri tarafından yapılmaktadır. İşlemi yapan gözetim şirketi personellerine ise surveyor denmektedir.

İthalat ve ihracat işlemleri sırasında taşıta yüklenen eşyanın ağırlığının bilinmesi ve ona göre yüklenmesi gerekmektedir. Personeller hesaplamalarında suyun kaldırma kuvvetinden faydalanırlar. Yapılan hesaplamalar sonucunda draft survey yöntemini kullanarak eşyanın ya da taşıtın ağırlığını hesaplamaktadırlar. Bu hesaplamalar sırasında;

Tüm değerler göz önüne alınıp doğru hesaplamaya çalışılsa da ölçümlerde hata olabilmektedir. Yapılan ölçümlerde %0,3’e kadar olan kısım hata payı olarak kabul edilebilir. Yapılan bazı ölçümlerde ise kara kantarında yapılan tartımlarla çok yakın sonuçlar verebilmektedir.

Kaynak

wikipedia

Avarya Nedir?

Exit mobile version