Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

Bir ticaret işlemini yapabilmek için elde bulundurmak gereken 2 ana unsur vardır. Birisi satılacak yada satın alınacak ürün, birisi de para veya para yerine geçebilecek herhangi bir ödeme şeklidir. Elimizde satılacak ürün bulundurmadan sipariş aldıktan sonra, aldığımız siparişi üçüncü bir tedarikçiden tedarik ederek yapılan ticaret işlemlerine dropshipping denir. Elimizde malların stoklarını tutmak yerine, siparişi alarak müşteriyi tedarikçiye yönlendirerek yapılmaktadır. Bu iş şeklini özellikle e-ticaret işlemlerinde görebilmekteyiz.

Dropshipping işlemlerinin en önemli avantajlarından biri yüksek miktarda sermayeye gerek duyulmamasıdır. Sermayemiz müşteri ve tedarikçi arasında sağlıklı iletişimi kurabilecek iletişim araçları ve iletişim yöntemleridir. İletişimi sağlamak e-ticarete yeni başlayan girişimciler için çok yüksek maddi külfet taşımayacağı için, dropshipping girişimciler için büyük fırsattır.

Dropshipping ticaret işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli süreç, siparişin alındığı andan itibaren müşteriye ulaşana kadar ki o zamanı iyi yönetebilmektir. Tedarikçi ile sağlıklı bağlantı kurabilmek, işlemlerin hızlı olmasını sağlamak sorunsuz bir ticaret yapabilmek için çok önemlidir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshippingi yapabilmek için ilk önce kullandığımız ticaret platformunda satacağımız ürünlerin tedarikçisini bulmak ve onlarla anlaşmak zorundayız. Sipariş aldıktan sonra takip edilecek işlemleri, ürünlerin satış bedelleri ve taşıyıcıya nasıl ulaştırılacağına dair bütün konularda konuşulup bir anlaşmaya varıldıktan sonra yapılması gereken tek işlem pazarlama faaliyetleridir.

Pazarlama faaliyetleri için sosyal medya hesaplarını, e-ticaret sitelerinin satıcı portallarını ve kendi web sitenizi kullanabilmektesiniz. Ne tür ürünler satmak istemeniz kullanmak istediğiniz platformu da belirleyebilecektir. Dropshipping işlemlerinin kullanıldığı ürünlerin çoğu kitap, elektronik eşyalar ve güzellik ve bakım ürünleridir. Bu tür işlemlerde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kredi kartı sahtekarlıklarıdır. Siparişi aldıktan sonra yaşanabilecek sorunları tedarikçi ile satıcının çözmeye çalışması satıcının omuzlarına pek fazla yük bindirecektir.

FRAUD NEDİR? FRAUD NASIL ÖNLENİR?

Kaynak: www.kolaydropshipping.com

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.