Dünya Ticaret Örgütü Nedir?

Dünya Ticaret Örgütü Nedir?

Dünya Ticaret Örgütü Nedir?

Dünya Ticaret Örgütü Nedir? Kimler tarafından yönetilmektedir ve nelere hizmet etmektedir? Ne zaman kurulmuştur ve nerelerde faaliyet göstermektedir? Bu sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İngilizcesi World Trade Organization olan ve genelde karşımıza WTO şeklinde kısaltılarak gelen Dünya Ticaret Örgütü, 1994 yılında faaliyetlerini bitiren GATT’ ın ( GATT nedir?) devamı olarak 1994 yılında Fas’ta imzalanan Uruguay Round’un sonunda imzalanan anlaşmayla kurulmuştur. Faaliyetlerine 1 Ocak 1995 yılında başlayan Dünya Ticaret Örgütüne Brezilyalı diplomat Roberto Azavedo genel direktörlük yapmaktadır. WTO bünyesinde en son olarak 2015 yılında üye olan Kazakistan ile birlikte 160 ülke barındırmaktadır ve İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere 3 resmi dil kullanmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü’nün 2018 yılı genel bütçesi ise 197 milyon İsviçre Frankı yani 210 milyon $ tekabül etmektedir.

Dünya Ticaret Örgütünün Amaçları Nelerdir?

Dünya Ticaret Örgütünün amaçları;

  • Dünya Ticaret Örgütü’nü meydana getiren çok taraflı ve çoklu ticaret anlaşmalarının uygulanmasını ve denetlenmesini sağlamak,
  • Çok taraflı ticaret müzakerelerinin yürütüldüğü bir forum oluşturmak,
  • Ticari uyuşmazlıkların çözümünü sağlamak,
  • Üye ülkelerin ulusal ticaret politikalarını izlemek,
  • Küresel ekonomik politikayla ilgili diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliğini sağlamak,
  • Gelişme yolundaki ve geçiş sürecindeki ekonomilerin çok taraflı ticaret sistemi ile bütünleşmelerine yardımcı olmak olarak açıklanabilir.

GATT’dan Farkı Nedir?

Genel olarak farkını GATT’ın kapsadığı alana sadece mal ticaretini koyabiliyorken, Dünya Ticaret Örgütü “fikir mülkiyetini” de kapsamaktadır. Ayrıca GATT kurulduğu yıllarda geçiçi olmak suretiyle kurulan ancak uzun yıllar faaliyetlerini sürdüren bir kurum olurken, WTO kurulurken sürekliliğini koruyacak bir kurum olarak ortaya çıkmıştır.

Türkiye ve Dünya Ticaret Örgütü

Türkiye Fas’ın Marakeş şehrinde yapılan anlaşmanın altına imzasını atarak Dünya Ticaret Örgütüne 26 Mart 1995 tarihinde kurucu üye sıfatında üye olmuştur.

Kaynak

Bütçewto.orgwikipediaDış İşleri Bakanlığı

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.