Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Hikayesi Nedir?

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Hikayesi Nedir?

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Hikayesi Nedir?

Uluslararası markaların isimleri nasıl koyuldu? Tüm dünyada bilinen, insanların akıllarından kolay kolay çıkmayan ve bir görenin bir daha unutmadığı büyük markaların isimleri nasıl bulundu ve neyi temsil ettiklerini bu yazımızda yazdık. İşte dünyaca ünlü markaların isimlerinin hikayeleri.

1- Amazon

Şirketin cadabra.com olan ilk ismi, kurucusu Jeff Bezos’un listelerde en üstlerde yer almasını istediği için A harfi ile başlayan ve aynı zamanda dünyanın en büyük ormanı olan Amazon ormanlarının adını almıştır.

2- IKEA

Dünyaca ünlü mobilya ve ev eşyaları tedarikçisi IKEA’nın isminin ilk 2 harfi kurucu Ingvar Kanprad’ın baş harflerinden gelmektedir. Son 2 harfi kurucu Ingvar Kanprad’ın doğup büyüdüğü köy olan Elmtaryd Agunnaryd’ten gelmektedir.

3- Nike

Dünyaca ünlü ayakkabı ve spor malzemeleri üreticisi Nike’ın ismi Yunan mitolojisinden gelmektedir. Roma mitolojisinde Victoria olarak bilinen, Yunan mitolojisinin zafer tanrıçası Nike, adını bu ünlü markaya vermiştir.

4- Starbucks

Yaşlı genç herkesin severek tercih ettiği Amerika menşeili kahve üreticisi Starbucks adını, yazar Herman Melville’in Mobby Dick isimli kitabından almıştır. İsme kitaptaki Starbuck isimli bir karakter ilham vermiştir.

5- Volkswagen

Porsche’nin kurucu Ferdinand Porsche herkesin rahatlıkla satın alabileceği bir araba üretmek ister. Herkesin alabilecek güçte olduğunu düşündüğü arabaya ise almanca “Halkın Arabası” anlamına gelen VolksWagen ismini vermiştir.

6- Adidas

Adidas ismini kurucusu olan Adolf Dassler’in isminin kısaltması olan “Adi” ve soy isminin ilk 3 harfi “Das” harflerinin birleşmesinden almıştır. Ayrıca Adolf Dassler’in Rudolph isimli bir kardeşi de vardır. İki kardeşin tartışması sonucu Adidas’tan ayrılan Rudolph Puma isimli bir markayı kurmuştur.

7- Apple

Dünyaca ünlü elektronik ürün üreticisi Apple’in isim hikayesi kurucu ortaklarından zamanında Steve Jobs’un elma bahçesinde çalışmış olmasından gelmektedir. Ayrıca ünlü fizikçi Newton’un başına düşüp ilham veren meyvenin elma olmasından esinlenildiği de söylenilmektedir.

8- Coca-Cola

Dünyanın her yerinde her eve her sofraya giren Coca-Cola ismini kolayı tatlandıran Koka yaprakları ve Kola fıstıklarından almaktadır. İsmin göze daha iyi hitap edebilmesi için Kola fıstıklarını sembolize eden Kola kelimesi Cola’ya çevrilmiştir.

9- Samsung

Samsung ismi Kore dilinde 3 yıldız anlamına geldiği için ve bu üç yıldızın büyük, güçlü ve sayısız olmaları yüzünden bu büyük firmaya ismini vermiştir.

10- Google

Dünyanın en ünlü arama motoru olan Google ismini matematiksel bir terim olan “googol” 1.10100 sayısını ifade ettiği söylenmektedir.

SWEATSHOP NEDİR?

Kaynak: 1

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.