E-Ticaret Nedir? Dikey ve Yatay E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir? Dikey ve Yatay E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir? Dikey ve Yatay E-Ticaret Nedir?

E-ticaret internetin tüm dünyada yayın bir hale gelmesinin ardından yapılan ticaretlerin internet platformlarında yapılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. İşletmenin elinde bulundurduğu stokları veya hizmetleri çeşitli internet siteleri ve sosyal medya platformlarında pazarlayarak müşteriye sunulmasının ardından, ödeme karşılığında ürünü müşteriye ulaştırması şeklinde meydana gelmektedir.

E-ticaretin en önemli avantajı zaman ve mekan farketmeksizin istenilen şekilde ticaretin gerçekleştirilmesidir. Sosyal medya platformları ve web siteleri 7/24 açık olmasından dolayı ticaretin ve sipariş almanın sonu yoktur.

E-ticaretin Avantajları

  • Kolay ulaşım sağlanması
  • Zaman sınırının olmaması
  • Ürün çeşitliliği sınırı olmaması
  • Markaların küresel çapta büyüyebilme fırsatı
  • Depo ve kira gibi masrafların çok az olması

E-ticaretin Dezavantajları

  • Müşteri ve satıcı arasındaki iletişimin yetersizliği
  • İade oranının klasik ticarete göre yüksek olması
  • Pazardaki rakiplerin çokluğu ve kolay karşılaştırılabilir olması
  • Kırılma ve kaybolma gibi çeşitli kargo sorunlarının yaşanması

Dikey E-Ticaret

Belirli bir kategoride ürün veya hizmet satışı yapan web sitelerine dikey e-ticaret siteleri denmektedir. Dikey e-ticarete aynı zamanda niş e-ticarette denir. Bu şekildeki e-ticaret siteleri, bir ürün grubu anlamında birden fazla çeşit çıkarabilmektedir. Şöyle ifade etmek gerekirse; diyelim bir e-ticaret siteniz var ve satış yaptığınız alan elektronik ürünler. Siz bilgisayar, tablet ve cep telefonlarını hepsini birden sitenizde satmak yerine sadece cep telefonlarını satmayı tercih edebilirsiniz. Yarattığınız çeşitlilik sadece bir ürün bazında oluyorsa ve siz sadece o ürünün farklı tiplerini zevke ve tercihe göre sunuyorsanız dikey e-ticaret yapmış bulunmaktasınız. Dikey e-ticareti tercih eden web siteleri belirli bir hedef kitlesine hitap edebilmektedirler.

Yatay E-Ticaret

Belirli bir kategoride kısıtlı kalmaksızın ticaret platformunda çok çeşitli ürün gruplarının sergilenmesine yatay e-ticaret denmektedir. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın elektronikten giyime, kişisel bakım ürünlerinden kırtasiye ürünlerine kadar her şey bir platformda satılabilmektedir. Örnek vermek gerekecek olursa n11.com, hepsiburada.com ve gittigidiyor.com gibi web sitelerini örnek verebiliriz. E-ticaretin bu çeşidinde hedef kitlesi çok geniştir. Her kategoriden müşteriyi siteye çekebilmektedir.

E-ihracat Nedir?

Kaynak: www.matbuu.com www.gob2c.com

14 Beğen

Yapılan Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.