ETGB Nedir? Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi Nedir?

ETGB Nedir? Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi Nedir?

ETGB Nedir? Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi Nedir?

İhracat ve ithalat işlemlerini gerçekleştirebilmek için ve resmi bir ihracatçı yada ithalatçı olabilmek için çok sayıda belge ve izin almamız gerekmektedir. Bu belge ve izinlerin çok olması ve alınması yada onaylatılması uğraştırıcı işlemler olması uluslararası ticaret yapan firmaları zor durumda bırakabilmektedir. Ancak internetin küresel çapta yaygınlaşmasıyla birlikte klasik ticaret terimi hem kendini değiştirmiş hem de ismini türeterek ticarete e-ticaret terimini kazandırmıştır. Ulusal çapta e-ticaretin ilerlemesi, işletmelerin rekabet ve karlılık politikalarından dolayı yurt dışına açılma isteklerinden dolayı e-ticaret küresel çapta da ilerleme göstermiştir. Peki e-ihracatta sıklıkla karşılaştığımız ETGB nedir? ETGB nasıl doldurulur? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

ETGB, e-ihracatçıların ihracat işlemlerinde kullandıkları Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi kısaltması olarak kullanılmaktadır. Maksimum 7.500 Euro değerinde ve 150 kg ağırlığında ürünleri yurt dışındaki müşteriye kargolamak için kullanılır. Klasik ihracat-ithalat işlemlerinde Gümrük beyannamesi kullanılırken, işlem e-ticaret olduğunda ETGB kullanılmaktadır. Gümrük beyannamesi için bir gümrük müşaviri gereklidir ancak ETGB ile işlemler elektronik ortamlarda rahatlıkla halledilebilmektedir. Ayrıca klasik gümrük işlemleri uzun süren işlemlerden geçerken Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi daha kısa zamanda tamamlanabilmektedir. Gümrük işlemleri sırasında daha az aracı olacağı için daha az maliyetlidir.

ETGB Nasıl Doldurulur?

Bu belgeyi doldurmak ihracatçı kişi tarafından pek zor değildir. Bunun nedeni belgeyi doldurmakla yükümlü kişi ürünü yurt dışındaki müşteriye ulaştıracak olan kargo şirketidir. Belgenin doldurulması için anlaşmalı olunan şirkete KDV’siz fatura verilmesi yeterlidir. Faturaya göre doldurulur, kolayca takip edilebilmesini sağlar. Ayrıca Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi kullanmak gümrük vergisinde bir farklılığa neden olmamaktadır.

Kaynak

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.