Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar Listesi

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar Listesi

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar Listesi

Bugün büyük işler başarmış herkesin hikayesi küçük hayallerle başlamıştır, maddi manevi zorluklar aşıp hayallerinden vazgeçmeyen insanların büyük kısmı sonunda hayallerine kavuştular. Hayal etmekten vazgeçmeyen zorluklar karşısında yılmayan insanlar bir gün emeklerinin karşılığını almışlardır. Tabi ki azim etmenin yanı sıra kendini geliştirmek eğitimine önem vermek ciddi bir etken. Okumak,  araştırmak, başarmış kişileri örnek almak, sermaye iş planı kadar önemlidir. Girişimciler için kararlılık ve motivasyon çok önemlidir bu yüzden motivasyonunu arttıracak, kararlarının arkasından gitme gücü verecek, farklı girişimcilerin tecrübelerinden yararlanmalarını sağlayacak girişimcilik kitaplarından faydalanmak mantıklıdır. Sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz yerli ve yabancı yazarlardan oluşan 10 kitaptan oluşan bir liste hazırladık. İşte girişimcilerin okuması gereken kitaplar listesi;

Türkçe Kitaplar

Mark Zuckerberg veya Bill Gates’in başarı hikayelerinden ziyade bu topraklarda yetişmiş tanıdık isimlerin hikayelerine odaklanan ve aynı zamanda e-ticaretin ne olduğunu, dünyadaki ve Türkiye’deki durumunu anlatan bazı kitapları hep birlikte inceleyelim. Türk yazarlar tarafından yazılmış, girişimcilerin okuması gereken kitaplar listesi.

1-Burak Büyükdemir – Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?

Bu kitapta oturup iyi şeylerin olmasını beklemek yerine büyük riskler alıp ilerlemeyi seçenlerin hikayesinden bahsediyor. Zorluklar karşısında vazgeçmeyip, yapamazsın diyenleri dinlemeden yoluna devam eden genç  ve azimli girişimciler bu kitapta başrol. E-tohum kurucusu Burak Büyükdemir de bu doğrultuda, kitabı yazmasındaki esas amacının ”bilginin yayılması” olduğunu vurguluyor. ”Türk Girişimcilerin İnternet Serüveni” temasından yola çıkan Büyükdemir’in kitabı iki bölümden oluşuyor: Türkiye’den başarılı ve başarısız örnekler ve işin teorik kısmı. İkinci kısım, Büyükdemir’in İTÜ’de yarı zamanlı verdiği derslerin içeriğinin metin haline getirilmiş hali. Başarı hikayeleri olan Yemek sepeti, Gitti gidiyor ve E-Bebek’i kurucularından dinlemiş olan Burak Büyükdemir, ayrıca 2000′li yıllardan beri takip ettiği girişimleri kaleme almanın da farklı bir deneyim olduğunu ifade ediyor.

2-Şule Özmen – Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu: E-ticaret

Prof. Dr. Şule Özmen Bilgi Üniversitesinde yeni ekonomi ve e-ticaret ile ilgili dersler vermektedir. Bu kitapta internetin yarattığı değişimin ekonomik hayata yansıyan sonuçlarını ve yeni ticaret yollarını ele alıyor. Kitabında geleneksel iş modellerinden ayrılan ve bloglar, sosyal ağlar, paylaşım siteleri ile entegre kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar gösteren e-ticaretin tüm merak edilenlerini okuyucularıyla paylaşan Özmen, yeni ekonominin tüm aşamalarına parmak basıyor.

3-Ertuğrul Belen & Taylan Demirkaya – Girişimciliğin Altın Kuralları

Girişimcilere, karşılarına çıkabilecek her aşamada yol gösterici nitelikte bir kitaptır. Kitap; Uğur Özmen, Baybars Altuntaş ve Halil Erdoğmuş gibi girişimcilik konusunun farklı alanlarında tecrübeli 24 farklı ismin kendi kalemlerinden anlatımlarını içeriyor. Girişimcilik felsefesiyle ilgili birçok kitap olmasına rağmen uygulama tarafında daha fazla kaynağa ihtiyaç bulunduğunu Taylan Demirkaya ile birlikte fark eden Belen, networking ve girişimcilik üzerine verdiği eğitim ve konferansların ardından girişimciliğin her alanından gelen farklı sorulara cevap niteliği olması amacıyla, 24 uzman yazarla “farkındalık” yaratacak bu eseri ortaya çıkardı. Kitaplarını “Girişimcilik Check-up’ı” olarak yorumlayan Belen: “Bu kitabı alan girişimci belki daha önce hiç düşünmediği bir konuda kendini hazırlama ve geliştirme fırsatına sahip olacak.” diye sözlerine devam ediyor.

4-Mahir Erkan – E-ticaret Çağı

Mahir Erkan, Yıldız Teknik Üniversitesinde online pazarlama dersleri vermektedir. Aynı zamanda Google Türkiye’de perakende ve telekom sektörleri yöneticiliği tecrübesi vardır. E-ticaret Çağı kitabında da internet girişimcilerine sesleniyor ve e-ticaretin dünyadaki durumunu ve Türkiye e-ticaret pazarını konu alıyor. E-ticaret Çağı’nda mobil ve sosyal ticaret konularına da değinen yazarın kitabında, Türkiye’de e-ticaretin önemli isimleriyle yapılan 6 röportaja yer veriliyor.

Yabancı Dilde Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

1-David H. Hansson, Josan Fried- Sil Baştan 

Kitap çok geniş kesimden insan kitlesine hitap edecek şekilde yazılmıştır. Şirket kurmayı düşünmeyenlerden hali hazırda iş dünyasında bulunan kişilere kadar birçok insan iş dünyası hakkında son derece ilginç bilgileri öğrenebilme imkânı ediniyor.

2-Robert Cialdini- İknanın Psikolojisi

İş yaşamında ikna kabiliyeti her şeydir. Bu kitap da iş hayatında, pazarlama sektöründe, günlük yaşantılarda, ticaret ortamlarında ikna becerisinin ne kadar önemli olduğunu örneklerle anlatıyor.

3-Malcolm Gladwell-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur

Başarı hikâyelerinin aslında görünenden daha karmaşık olduğunu anlatan Outliers kitabı başarılı olma yolunda izlenen süreçlerden bahsediyor. İnsanların ne şekilde başarılı olduğunu, nasıl bir aileden geldiklerini, şans faktörünü detaylı olarak inceleyen kitap son derece ilgi çeken bilgiler sunuyor.

4-Benjamin Graham- Akıllı Yatırımcı

Sadece girişimciler değil herkesin okuması gereken bir kitap. Warren Buffett’ın hocasının yazdığı ve geçen onca senelere rağmen hiç eskimeyen bir kitap. Bu kitap Amerikan Borsası için yazılmış olabilir ama neden o taktikleri alıp Türkiye Borsasında uygulamayalım?

5-Eric Reis- Yalın Yeni Girişim

Girişimciler etrafındaki olumsuzluklar belirsizliklerden nasıl kurtulacaklarında yol gösterici bir kitap. Kanıtlanmış  kullanılmış ve pratik taktikler veriyor.

6-Richard Koch- 80/20 İlkesi

Sonuçların yüzde 80’inin, nedenlerin yüzde 20’sinden kaynaklandığı, etkili insanların ve örgütlerin inandığı başlıca ilkelerden biridir. Bu kitapta sağduyuya aykırı gelse de evrensel geçerliliği olan bu ilkeye karşı gelenlerin, sebep-sonuç arasında eşit bir orantı aradıklarını, ancak işler bekledikleri gibi gelişmeyince bunu görmezden gelmeyi yeğlediklerini anlatıyor.

Kaynak

https://www.platinmarket.com/turk-e-ticaret-girisimcilerinin-okumasi-gereken-7-kitap/

https://www.dogushan.com/girisimcilerin-okumasi-gereken-5-kitap-2020/

https://onedio.com/haber/girisimcilerin-mutlaka-okumasi-gereken-15-kitap-444150

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.