Güncel Zam Oranları, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları

Güncel Zam Oranları, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları

Güncel Zam Oranları, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları

Ekim ayında yürürlülüğe girecek zam oranları resmi gazetede yayınlandı. Eylül ayının başlarında konutlarda kullanılan elektriğe %9 oranında artış yapılırken, sanayi tipi elektrik kullanımına ise yine %9 oranında bir arttırma yapılmıştı. Bu gelişmelerin üzerinden çok geçmeden 1 Ekim 2018’te yayınlanan resmi gazeteye göre konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgaza tekrardan zam yapılacağı açıklandı.

Zam oranları enerji tüketiminde de her geçen zamanda artmaktadır. 1 Ekim tarihinden sonra geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektiriğe %8 oranında artış yapıldı. Eylül ayında yapılan değişiklik ile kilovat saati 29,578 olan elektrik, 31,944 kilovat saate çıktı. Ayrıca sanayi tipi kullanımada %18 oranında zam yapıldı. Bu değişiklik ile birlikte sanayi elektriğinin fiyatı 28,885 kilovat saate yükseldi.

Elektriğe olduğu gibi doğalgazda da bir miktar fiyat değişikliği gerçekleşti. Ağustos ayında konutlara ve küçük işletmelerde harcanan doğalgaza %9, büyük işletmelere %14 zam yapıldığını açıklayan BOTAŞ, Ekim ayına girilirken yeni bir haber daha verdi. Son habere göre konutlarda ve küçük işletmelerde harcanan doğalgaza %9, büyük işletmelerde harcanan doğalgaza ise %18 oranında zam yapıldığı açıklandı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları

Son zamanlarda artan enflasyon ve zorlaşan yaşam şartlarıyla birlikte asgari ücretin miktarı ve açlık sınırı tartışma konusu oldu. (Türk-İş) Türkiye İşçi Sendikaları Konfedarasyonunun yaptığı araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin düzenli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması yani açlık sınırının 1893 TL olduğu açıklandı. Gıda harcamasının yanı sıra giyim, konut giderleri, eğitim, ulaşım ve diğer ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların toplam tutarı ise 6.166 TL olarak açıklandı.

Bunların yanı çalışan bir kişinin sadece kendisine yapması gereken harcama tutarı ise 2312 TL olarak belirlendi. Asgari ücretin net 1603 TL olduğu bir ortamda Türk-İş’in yaptığı bu araştırmalar bizleri biraz düşündürüyor.

ENFLASYON NEDİR?

Kaynaklar: 12

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.