Hayatımıza Ürün İsmi Olarak Giren Ünlü Markalar

Hayatımıza Ürün İsmi Olarak Giren Ünlü Markalar

Hayatımıza Ürün İsmi Olarak Giren Ünlü Markalar

Duyunca hepimizin şaşıracağı “evet bende böyle söylüyordum” diyeceği bir konuyla karşınızdayız. Konumuz farkında olmadan ürün ismi olarak kullandığımız ünlü markalar. Halk arasında sık tüketilen bazı markalar bir süre sonra ürünün ismi haline geliyor ve buna pazarlama dilinde “jenerik marka”  deniyor. Jenerik marka olma şansını yakalamış ünlü markalar olmanın bazı sebepleri ürünün başarısı ile doğru orantılıdır. Eğer ürün tüketicinin ilgisini çekiyor ve kullanılabilirliği yüksek ise jenerik marka olmaya yaklaşıyor. Şimdi bu markaları gelin birlikte inceleyelim…

Selpak – Kağıt Mendil

Eczacıbaşı firmasına ait olan markadır. Aslında kağıt mendil, havlu, tuvalet kağıdı markasıdır. Fakat bizim için artık tüm kağıt mendiller selpaktır.

Uhu – Kırtasiye Tipi Yapıştırıcı

Okulda, iş yerinde ve kağıt yada küçük aletlerle çalışırken bir yapıştırıcıya ihtiyacımız olduğunda hepimizin aklına gelen şey bir uhudur.

Borcam – Isıya Dayanıklı Fırın Camı

Yeni evlenenler bilirler en çok gelen hediyelerin başını Borcam çekiyor. 1968 yılında kurulan Teknik Cam San. A.Ş’nin ısıya dayanıklı fırın kabı ve benzeri pres ürünlere Borcam adını vermesi ve tescil etmesi tüm evlere, tüm mutfaklara giren ve zamanla piyasadaki tüm benzeri ürünlerin Borcam adıyla anılmaya başlamasına sebep oldu.

Kalebodur – Seramik Kaplama Malzemesi

Kale şirketler grubu ve İbrahim BODUR ortaklığında oluşmuş bir yer seramiği markasıdır. Her türlü karo ve yer seramiği bundan sonra bizim için kalebodur olmuştur.

Vileda – Saplı Paspas

“Evladım viledayı alda yerleri sil” cümlesini sık sık duyarız. Vileda aslında paspas, süpürge, eldiven, örtü, ütü masası ve bulaşık teli gibi dayanıklı, mekanik temizlik ürünleri üreten 1948 yılında kurulmuş bir şirket. Ama o kırmızı kovayı görünce aklına vileda gelmeyende yoktur herhalde.

Atari – Oyun Konsolu

90’lı yılların en büyük zevklerinden biri olan atari esasen bir marka olmasına karşın bütün bilgisayar ve TV oyunları zamanla atari olarak anılmaya başlamıştır.

Gırgır – Mekanik Halı Süpürgesi

Mekanik halı süpürgelerinin ilk üreticisi, toza karşı alerjisi olan Melville R. Bissell’dir. 1876’da üretilmiş bu makine, kısa sürede ev kadınlarının vazgeçilmezi olmuştur. İzmirli sanayici, Göztepe Kulübü’nün eski başkanlarından Tacettin Hiçyılmaz, bu mekanik halı süpürgesini Türkiye’de ilk kez seri olarak üretmiş ve “Gırgır” adını da kendisi koymuştur. Türkiye’de milyonlarca eve giren bu aletin üretimine teknolojinin hızla ilerlemesi nedeniyle son yıllarda son verilmiştir.

Oralet – Meyve Özlü İçecek

Eczacıbaşı markasına ait olan portakal, vişne, limon aromalı çeşitleri olan bir toz içecektir. Şimdilerde tüm toz içecekler oralet adıyla anılıyor.

Nescafe – Çözünebilir Kahve

Dünyada hazır kahveyi piyasaya süren ilk firma olmasının avantajı tabi ki büyük. Nestleye ait olan suda çözünebilir bir hazır kahve markasıdır. Fiyat performans ilişkisi açısından hemen hemen hepimizin tükettiği bu kahve aklımıza yerleşmiş tüm toz kahveler nescafe olmuştur.

Jilet (Permatik) – Tıraş Bıçağı

Fransız King Camp Gillette’in kurduğu Gilette bir tıraş bıçağı imalatçısı olarak kuruldu ancak Türkçe’de “jilet” olarak okunan bu marka zamanla tüm tıraş bıçakları için kullanılır hale gelmiştir.

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Hikayesi

Kaynak

https://www.britannica.com/

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.