İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygın kullanımı, alışveriş yaparken sunulan kolaylıklar ve kampanyalar artık çoğumuzu internetten alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Hem pratik hem ekonomik olması oldukça cezbedici. Ayrıca paket taşıma, sırada bekleme gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırıyor. Tüm bunların yanı sıra bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını internet alışverişinin artmasında çok büyük rol oynadı.

Yeme-içme, giyim, fatura ödeme, okul  ve çeşitli eğitimler, mobilya, elektronik aletler, bilet almak, rezervasyon yapmak gibi sayabileceğimiz bir çok şeyi online yapar olduk. Sağladığı kolaylıklara rağmen internet alışverişlerine şüpheyle yaklaşan bir kesim var. Aslında bir bakıma haklılar. Dikkat etmezsek kötü amaçlı kişiler tarafından dolandırılmaya müsait hale gelebiliriz. İnternet alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir inceleyelim;

İnternetten alışveriş yaparken ürünlerinizi alacağınız güvenli alışveriş siteleri, SSL sertifikasına sahip olmalıdır. Bu sertifikaya sahip bir siteden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz özel bir şifreleme sistemi ile doğrudan bankanıza aktarılır ve kesinlikle 3. şahısların eline geçme ihtimali bulunmaz. Web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını ödeme sayfasına geçtiğinizde adres çubuğunun sağ tarafında bulunan kilit işaretinden anlayabilirsiniz.

Güvenli alışveriş siteleri, alışveriş esnasında kredi kartı şifrenize ihtiyaç duymaz. Sizden kredi kartı şifrenizi talep eden alışveriş sitelerinden uzak durmanız gerekir.

Yaşanabilecek herhangi bir sorun neticesinde başvurabileceğiniz merciin açık adres ve telefonunun tüketici ile paylaşılması yasal bir zorunluluktur. Alışveriş yapacağınız site bu şartları barındırmıyorsa oradan alışveriş yapmamanız önerilir. Offline alışverişlerinizde olduğu gibi online alışverişlerinizde de garanti belgesi ve faturayı elinizde bulundurduğunuz sürece tüm yasal haklarınız saklıdır. Bu iki belgeyi iyi bir şekilde muhafaza etmeye özen gösterin.

Şifrelerinizi ve kart bilgilerinizi siteye kayıt etmeyin.

İnternet alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler listesinin en önemli kısmı kart bilgilerinizdir. Güvenlik yazılımları ile korunan (antivirüs, anti malware gibi) bilgisayarları kullanın ve bilgilerinizin kayıt edilmediğinden emin olun. Aylık kart limiti düşük olan kartlar kullanın. Bu şekilde internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir konusunda önemli bir detayı daha yerine getirmiş olursunuz. Kredi kart bilgileriniz korunmuş olur.

Piyasa değerinin altında ürün satışı yapılan sitelere dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de internet sitelerinin reklamlarında çıkan ürünlere dikkat etmeliyiz. Özellikle elektronik alışverişinde piyasa değerinin çok altında satılan ürünler sahte çıkabiliyor.

Kaynak

www.enuygun.com/bilgi/internet-alisverisinde-dikkat-edilmesi-gereken-noktalar

www.timeturk.com/internetten-alisveris-yaparken-dikkat-edilmesi-gereken-konular/haber-1319706

www.iyzico.com/blog/internetten-alisveris-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.