İpek Yolunda Ticareti Yapılan Ürünler

İpek Yolunda Ticareti Yapılan Ürünler

İpek Yolunda Ticareti Yapılan Ürünler

İpek yolunda hangi ürünlerin ticareti yapılmaktadır? Dünyada ticaretin yönetildiği İpek Yolunda insanlar hangi ürünleri tercih etmekteydi? İpek yolu ürünleri nereden gelmektedir? İpek yolu Avrupa ve Asya arasında ticari bir köprüdür. Avrupa ve Asya arasında taşınan mallara ev sahipliği yapar. Peki nedir bu taşınan mallar? Genellikle hangi ürünlerin ticareti yapılır? İpek yolunda binlerce ürün taşınmıştır ancak başlıca ticareti yapılan ürünler ipek, baharat ve kağıttır. İpek ticareti o kadar büyük ve önemlidir ki bu ticaret yoluna ismini bile vermiştir. Ticareti yapılan ürünler arasında barut, mürekkep, tarçın, vahşi atlar ve güzel kokular da önemli bir yerdedir. Uzak doğu kültürü ile özdeşleşen çini ve porselen ürünleri de ticareti yapılan ürünler arasındadır. Bunların yanı sıra cam, değerli taşlar ve eşyalarında ipek yolunda taşındığını söyleyebiliriz. Bu sayılan ürünlerin başlıca ürünler olduğu, bunların beraberinde bir çok üründe taşındığı biliniyor.

İpek yolu ürünleri

Sadece Çin’de bulunan ürünlerin ticaretinin yapıldığıda söylenemez. Orta Asya ve Doğu Akdeniz kıyılarından develer, yünler, halılar, kilimler ve üzüm tohumları da ipek yolu üzerinde taşınan ipek yolu ürünleri arasındadır. Özellikle halı ticaretinde en iyi halılar,  İsfahan kentinde yapılırdı. Hindistan topraklarından çeşitli baharatların yanı sıra kumaşlar, boya ve fildişlerleri, İran topraklarından da zeytinyağı taşınırdı. Asıl ilginç görülebilecek ticari mal ise kölelerdi. Afrika’da Sevakin, Badi, Mogadişu ve Zengibar gibi şehirlerde köke ticareti kurulurdu. Bu köleler Mısır’a, Arabistan’a satılırdı. Çinliler ise köle tercihlerini genellikle kendilerini eğitmesi için yetenekli insanlar ve akrobatlardan yana kullanırlardı. Bunun yanı sıra Anadolu ve İstanbul’da da köle ticareti yapıldığı söylenir.

İpek yolunda doğunun ilk hakimi Han İmparatorluğu lideri İmparator Vudi olarak bilinir. Vudi İmparatorluğunun sınırlarını batıya doğru genişleneten Vudi, Çin ile Batı arasındaki ticaret ağının gelişmesini sağlamıştır. Ancak İpek yolunun hakimiyeti  konusu biraz dolambaçlıdır çünkü 6000 km’nin tamamına hükmetmet neredeyse imkansızdır.Her devlet İpek yolunun tamamını eline almak, yapılacak ticareti yönetmek istiyordu ancak fiziki olarak şartlar çok zordur. İpek yolu üzerindeki topraklarda hakimiyetini sürdüren her devlet, İpek yolunun topraklarından geçtiği kadarına hükmedebilmiştir. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti İpek Yolunu canlandırmak amacıyla yeni bir projeye atılmıştır. Yeniden İpek Yoluna hükmetmek adına tasarlanan bu projeye göz atmak için —–>

Modern İpek Yolu Projesi – Bir Kuşak, Bir Yol 

Kaynak: www.wikipedia.org

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.