İslamofobinin Tohumlarının Atıldığı Gün; 11 Eylül

İslamofobinin Tohumlarının Atıldığı Gün; 11 Eylül

İslamofobinin Tohumlarının Atıldığı Gün; 11 Eylül

Tarihler 11 Eylül 2001’i gösterdiğinde Amerika iç seferi yapan 4 uçak, El-Kaideli teröristler tarafından kaçırılır. Kaçırılan ilk uçak “Dünya Ticaret Merkezi‘nin” kuzey kulesine çarpar ve Amerika ve tüm dünyada şok etkisi yaratır. Tüm Tv kameraları kadrajlarını Dünya Ticaret Merkezine çevirdiği sıralarda ve ilk saldırıdan yaklaşık 20 dakika sonra kaçırılan ikinci uçak Dünya Ticaret Merkezinin güney kulesine çarpar. Saldırı sırasında orada bulunan ve ekranları başında saldırıyı canlı izleyen milyonlarca kişi adeta dehşete düşmüştür. 11 eylül saldırısı gerçekleşmiştir ve insanlar neler olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

İkiz kulelere gerçekleştirilen saldırıların ardından kaçırılan üçüncü uçak ABD Savunma Bakanlığı olan Pentagon‘a çarpar, ikiz kulelere olan saldırılara nazaran daha az hasarla atlatılır. Kaçırılan dördüncü uçağın hedefinde ise o dönemin başkanı Bush vardır ancak saldırı başarılı olmaz ve dördüncü uçak Amerikan ordusu tarafından Pensilvanya’da düşürülür.

Terörizm Korkusu

Tüm dünya bu gelişmeleri canlı yayınla naklen izlemektedir. Dünyanın her yerini adeta korku bulutları sarmıştır. Tarihteki en büyük terör saldırısı olarak adlandırılan bu saldırılarda Pentagon’da 125 kişi, kaçırılan uçaklarda 246 kişi ve teröristler dahil toplamda 2966 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır.

Uçakları kaçıran teröristlerin hava limanına geldikleri belirlenen araçlarda yapılan aramalar sonucunda uçak kullanım kılavuzları ve Kur’an-ı Kerim bulunur. Bu gelişmelerinden ardından yapılan saldırılar islam terörü olarak adlandırılır ve Amerika’nın katı Orta Doğu planı bundan sonra belirlenir. Saldırılardan hemen sonra Amerikan Başkan’ı Bush yaptığı açıklamada tüm Dünya’yı bu tür oluşumlara karşı ortak bir tutum içinde tutmak amacıyla “Ya bizdensiniz ya onlardansınız” demiştir. Bu açıklama Amerika’nın planlamış olduğu harekatlara karşı duran her hareketin islam terörünün yanında yer aldığını göstermek niyetiyle yapılmış bir açıklama olmuştur. 11 Eylül saldırısı tüm dünyaya yayılan islamofobinin adeta tohumu olur. ABD “Terörizmle Savaş” adı altında bir hareket başlatır ve El-Kaide terör örgütünün faaliyette bulunduğu Afganistan’a operasyonlar başlatılır ve ardından Irak işgal edilir.

Peki 11 Eylül saldırısının sonuçları nedir? Hayatının kaybeden binlerce insan dışında dünyada ne gibi etkileri olmuştur? Bu sorunun cevabı çok acıktır. 11 Eylül saldırısı tüm dünya genelinde müslüman toplulukları korkulması gereken toplum olarak göstermiş ve müslümanlara olan nefretin çoğalmasını sağlamıştır. Ülkelerin Orta Doğu’da olan politikaları aşırı keskinleşmiş ve o coğrafyaya saldırmak, işgal etmek artık meşru hale gelmiştir.

Komplo Teorileri

11 Eylül saldırısı ardında cevabı olmayan onlarca soru ve komplo teorisi bırakmıştır. Usame Bin Ladin kimdir? İslami terör örgütleri neden İkiz kuleleri hedef almıştır? DNA bilimi gelişmiş olmasına rağmen neden 1000’den fazla kişinin kimliği hala bugün tespit edilememiştir? Neden Dünya Ticaret Merkezinde çalışan 4 bin yahudinin sadece 500’ü o gün işe gelmiştir? Saldırılardan önce milyarlarca dolarlık altın hangi gerekçe ile Ticaret Merkezinden çıkarılmıştır? Tüm dünya tarafından saldırıların naklen yayınlanması tesadüf müdür? Pentagona çarpan uçağın büyük bir bölümü neden enkaz içinde bulunamamıştır? Saldırılardan dakikalar sonra kulelerin tamamiyle çökmesi mümkün müdür? Herhangi bir uçağın çarpmadığı 7 numaralı bina neden çökmüştür? Ve en önemlisi bu saldırılar Amerika’nın Afganistan ve Irak işgali için bir zemin hazırlama çalışması mıdır?

Bu sorulara çoğu uzman ve araştırmacı yanıt aramasına rağmen herkesi tatmin edebilecek cevaplar bulunamamıştır. 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanan bu büyük saldırı insanlık tarihinde dünyanın en büyük ve en gizemli terör saldırısı olarak yer alacaktır.

Kaynaklar: 12345

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.