İzleyecek Dizi Bulamayanlar İçin Altın Tavsiyeler

İzleyecek Dizi Bulamayanlar İçin Altın Tavsiyeler

İzleyecek Dizi Bulamayanlar İçin Altın Tavsiyeler

Sizlerde kendini tekrar eden, izlerken içinizde heyecan uyandırmayan ve sırf başladığınız için bitirmek zorunda olduğunuzu hissettiğiniz dizilerden sıkılmadınız mı? Hem senaryo olarak hem de oyunculuk olarak kendi “harika diziler ve filmler” listenize bir dizi daha eklemek istemez misiniz? Bu yazı tamda böyle düşünen, dizi izlemekten kendini alıkoyamayan ancak güzel dizilerin hepsini izleyerek bitirmiş ve izlemek için seçtiği dizileri vasattan öte bulamayan arkadaşlar için mükemmel bir ilaç olacaktır. Belki listedeki dizilerden bazılarını daha önce izlemiş olabilirsiniz ancak listede izlemediğiniz bir dizi dahi varsa şiddetle izlemenizi tavsiye etmekteyim. Herkes tarafından kabul görmüş popüler diziler bu listede yok. Herkes tarafından pekte bilinmeyen ancak gerçekten farklı ve güzel dizileri paylaşmak istediğimizi listeye başlamadan ifade etmek istiyorum. İşte harika diziler ve filmler. Umarım beğenirsiniz.

MindHunter

Klasik bir seri katil dizisi olmadığını ilk bölümünü izledikten hemen sonra anlayacaksınız. Seri katillerin iç dünyasını, onların son derece vahşice cinayetleri işlemelerine sebep olan psikolojileri incelerken olaylara gerçekten bir seri katil gözünden bakabileceğiniz akıcı bir dizi. Suç dünyasının en ürkütücü unsurları seri katilleri hem sosyolojik hemde psikolojik yönde inceleyen, seri katiller ile genç FBI ajanı Holden Ford ve tecrübeli ajan Bill Tench arasında geçen diyaloglar üzerine kurulu bu dizi günümüzde kullanılan suçlu profili oluşturma tekniklerinin nasıl ortaya çıktığı anlatmaktadır. İzlerken kendinizi katilin cinayeti işlemeye karar verdiği o anda katilin düşüncelerinin arasında bulabileceğiniz enfes bir dizi.

The Wire

ABD’nin büyük eyaletlerinden biri olan Maryland’in en büyük şehri Baltimore’da geçen uyuşturucu ticaretini merkeze alarak anlatılan bu diziyi izledikçe sıradan suçlu-polis kovalamacasının olduğu dizilerden tamamen başka olduğunu fark edeceksiniz. Adalet, suç, şehir demografisi ve siyaset ile alakalı konularda insanların itiraf etmekten çekindiği ama yaşamın içinde olduğunu inkar edemedikleri davranışları anlatan, mükemmel işleyen bir hikayenin yanı sıra sosyal eleştiri kıvamında olan bu harika diziyi izlemek sizlere çok keyif verecektir. İzlerken suç ve adalet mekanikleri arasında gidip geleceğiniz, hangi tarafın gerçekten iyi hangi tarafın gerçekten kötü olduğuna dair iç hesaplaşma yaşayabileceğiniz bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

After Life

Yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı talk-showlar sayesinde kara mizahı ile ünlenen İngiliz komedyen Ricky Gervais’in yapmakta olduğu bu dizi filmde başrol ise yine Rick Gervais. Yaşadığı hüzün dolu bir olayın ardından radikal bir karar alan bir adamın hikayesini anlatan bu dizi “güldürürken düşündürmek” kavramını yaşatmak için biçilmiş bir kaftan. Hatta çoğu zaman içinde olduğu komedi kategorisinde değilde felsefe kategorisinde olmasını düşünebileceğiniz, bölüm bittiği anda sizi adeta kendinizle baş başa bırakan izlemekten keyif alabileceğiniz mükemmel bir dizi film. Kendi harika diziler listenizde en üst sıralara koyacağınızdan hiç şüphem yok.

Love, Death & Robots

Genellikle 5 ile 20 dakika arasında toplamda 18 bölümden oluşan animasyon kısa film dizisi. Her bölümde başka bir olay işleyen, çok kısa olmasına rağmen sizleri hemen bölümün içine çeken ve her bölümün ardından “bunun kesinlikle filmi çekilmeli” diyebileceğiniz harika bir animasyon dizisi. Animasyonlar o kadar güzeller ki çoğu zaman animasyon mu gerçek mi acaba diye sorabilirsiniz. Her bölümde aşk (love), ölüm (death) ve robotlar (robots) konularından birini veya bir kaçını işlerken olayların ve sahnelerin arkasında alt mesajlar vermekten kaçınılmamış. Animasyon dizilere ve filmlere bakışınızı değiştirecek, animasyon yapımcılığın geldiği seviyeyi gördükçe oyunculuğun yer yüzünden silinen mesleklerden biri olabileceğini düşündürecek harika bir yapım. Yaratıcılığın ve teknolojinin birleşmesinden doğacak ürünlerin ne kadar mükemmellikte olabileceğinin ispatı niteliğinde bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

True Detective

Oyuncuların ve ortamın kasvetli havasından dolayı izlerken gerilebileceğiniz enfes bir polisiye dizisi. İzlerken kurgunun gizemliliği ve anlatımın klasik dizilerden ne denli farklı olduğunu hissedebileceğiniz, sizi içine çeken ve bir çırpıda bitirmek isteyeceğiniz dizilerden. Daha önce izlemediyseniz izledikten sonra “bunu bu zamana kadar nasıl bulamadım?” sorusunu kendinize soracağınız kesin. İki usta oyuncunun saygıyı hak eden oyunculukları da eklenince dizi oldukça keyif vermekte. Kimi zaman hayata pesimistik bir gözle bakıldığını hissetseniz de olayı çözmekte zorlanacağınız harika kurgusu sizi kendine hayran bırakacak.

Black Mirror

Tüm dünyada sansasyon yaratan İngiliz yapımı bir dizi film. Teknoloji ve enformasyon çağında olduğumuz gerçeğini ve faydalarının yanında hayatımızda ne denli zorluklara yol açabileceği yüzlerimize çarpıyor. Teknolojinin yanı sıra günümüz insanlığına yapılan sosyolojik bir eleştiri olarak da görebiliriz. Teknolojiyle birlikte insanlarda bireysel olarak veya toplumsal anlamda davranışsal bozukluklar olabileceğini anlatarak bizleri adeta gelecekteki dünyaya hazırlamaya çalışıyor. İzlemekten keyif alabileceğiniz ve izledikten sonra sizlere bir şeyler kattığını düşündüren ender dizi filmlerden.

Ekonomi ve finans alanında film tavsiyeleri için tıklayınız…

Kaynak

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.