Japon Kültürü ve İş Hayatında Japonlar

Japon Kültürü ve İş Hayatında Japonlar

Japon Kültürü ve İş Hayatında Japonlar

Dünya’nın en kapalı ve kültürlerine en çok bağlı toplumlarından biri Japonlardır diyebiliriz. Japon kültürü kendilerine has kıyafetleri ve yiyecekleri yanı sıra yaşam tarzları ve toplumsal normlar olarak diğer kültürlerden ayrı bir yerdelerdir. Sokakta yürürken bir şeyler yemek veya garsonlara bahşiş bırakmak onlar için görgüsüzlüktür. Ancak herhangi bir yerde başlarını hiç çekinmeden bir yabancının omzuna dayayıp uyuyabilirler. Peki bu ilginç insanlarla iş yaparken nelere dikkat edilmelidir? Japonlarla iş ilişkisinde bulunulduğunda dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için hazırladık.

Dakik Olmak

Japonların altın kuralı dakik olmaktır. Karşılarındaki insanlardan tek istedikleri geç kalmamalarıdır. Ayrıca gerektiğinden erkenci olmakda Japonlar tarafından pek hoş karşılanmaz. Geç kalmak yada çok erken gelmek saygısızlık olarak kabul edilir. Japonlarla iş yapacak olursanız, toplantılara geç kalmamaya özen gösterin.

Hiyerarşiye Dikkat Etmek

Japonlar hiyerarşiye hem sosyal hayatta hem de iş hayatında oldukça önem verirler. Japonlarla iş yapıyorsanız üst düzey yöneticilere her daim saygı göstermek ve ilgili protokollere uymalısınız.

Kartvizitlere Özen Göstermek

Kartvizitler Japon kültüründe kişinin yüzü olarak kabul edilir. Eğer bir japon size kartvizitini veriyorsa üzerini karalamamaya ve kartviziti kaybetmemeye çalışın. Kendi kartvizitlerinizin de özenli olmaları, Japonların gözünden kaçmayacak bir detaydır.

Minneti Dile Getirmek

Bu durum sadece Japonlar için değil tüm insanlar için geçerlidir ancak Japonların ekstra önem verdiğini bilmeliyiz. Eğer onları zahmete soktuğunuzu düşünüyorsanız, bunu dile getirmek, içinde bulunulan durumdan dolayı üzgün olduğunuzu beyan etmek sizin yararınıza olacaktır. Sizin için yapılanlardan sonra muhakkak teşekkür edilmelidir.

Hediye Verme Ritüellerini Bilmek

Hediye vermek Japon kültüründe uzun yıllardır devam eden ve Japonların değer verdiği bir gelenek. Hediyelerinize ve hediyeleri sunumunuza ekstra özen göstermelisiniz.

Japonca Konuşmaya Çalışmak

Çok akıcı bir şekilde olmasada kültürel değer taşıyan birkaç kelime bilmek ve bunları uygun yerlerde dile getirmek size yarar sağlayacaktır. Japon kültürü emeğe her zaman değer veren bir kültürdür. Konuşmayı denemiş olmanız bile size ekstra puan kazandıracaktır.

Grubun, Bireyden Daha Önemli Olduğunu Hatırlamak

Japonların uyum, fikir birliği ve ekip çalışmasını ön planda tutan bir toplum olduğunu unutmayın. İçinde bulunulan grupta herhangi birisiyle veya kendinizle fazla ilgilenmek onların dikkatindan kaçmayacaktır.

Önemli Noktaları Özetlemek ve Etkili Görseller Kullanmak

Japonca ingilizce yazma diline göre daha güçlü bir dil olduğundan yazarken kilit noktaları göstermek ve konuyu açıklayıcı görseller kullanmak iletişim açısından daha iyi olacaktır.

Bakımlı ve Resmi Olmak

Japonlar için profesyonellik resmilikte gizlidir. Koyu renk kıyafetler, az aksesuar, temiz ayakkabılar ve güzel bir çanta dikkatlarini çekecektir.

JAPONLARLA İŞ YAPARKEN YAPILMAMASI GEREKENLER

Japon kültürü zordur ve Japonlarla ticari ilişkiler kurarken anlaşmayı kolaylaştıracak davranışların yanı sıra anlaşmayı zora sokacak davranışlar ve tavırlarda bulunur. Peki bunlar nelerdir? Japonlarla iş ilişkisi kurarken dikkat edilmesi gereken davranışlar ve tavırlar aşağıdaki gibidir.

Kıdemli bir kişiye başkalarının önünde karşı çıkmamak

Japon insanları için hiyerarşinin önemi asla küçümsenmemeli. Grubun üst düzey üyesini veya yöneticisini, diğerleri önünde itibarsızlaştıracak kelimelerden kaçınmak daha yararlı olacaktır.

Olumsuz düşünceleri dışa vurmamak

Olumsuz duyguları açıkca ifade etmek Japonlar için kontrol eksikliğinin ve olgun olunmadığının göstergesidir. Kızgın yada hakkınız yenilmiş hissediyorsanız bunu soğukkanlılıkla ifade etmeniz daha yararlı olacaktır.

Bir Japona izin alınmadan ilk ismiyle seslenmemek

Japonların ilk isimleri sadece çok tanıdıkları kişiler arasında kullanılır. Bir Japona hitap ederken Soyismini ve ardına “san” ekini kullanmayı unutmayın. “San” eki  türkçedeki bay-bayan, ingilizcedeki mr-mrs kelimelerine eştir. Saygıyı ifade eder.

Sosyalleşmek için gelen bir daveti reddetmemek

İş ilişkilerini ilerletmek adına gelen davetleri reddetmemek önemlidir. Çalışma saatlerinden sonra sosyalleşmek Japonya’da çoğu insan arasında kurulan köprünün ilk ayağıdır.

Kendinizi abartmamak

Alçak gönüllü olmak Japonya’da erdemli bir davranış olarak görülür. Kendinizi, iş arkadaşlarınızı veya yakınlarınızı öve öve anlatmak Japonların pek hoşuna gitmeyen davranışlardandır.

Parlak aksesuarlar takmamak ağır kokular sürünmemek

Parfümler ve kolonyalar Japonya’da çok kullanılmamaktadır. Kendileri çok kullanmadığı için aşırı kullanım onları rahatsız edebilir. Parlak giysiler ve abartılı aksesuarlar ise çok dikkat çekici olduğundan Japon sadeliğiyle pek uyuşmuyor.

Çatışmacı olmamak

Japonlar çatışmacı olmayan, uyumlu davranışlara değer verirler. Daha diplomatik ve daha yumuşak yaklaşım, her zaman için en iyisidir.

Bahane üretmemek

Beklentilerinin tam olarak karşılanmadığı durumlarda en iyi yaklaşım özür dileyip, daha iyisini  yapacağına dair söz vermektir.

Bazı Japonca kelimeler ve Japonca yazılışları; 

Kelime Japonese にほん
Merhaba Kon ni chi wa こんにちは
Evet Hai はい
Hayır İya いや
Lütfen Ku da sai 下さい
Teşekkürler Ari ga tou ありがとう
Hoş Geldiniz İrass hai mase いらっしゃいませ
Görüşmek Üzere İttarass hai 行ってらっしゃい

ÇİNDE İŞ KÜLTÜRÜ 

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.