Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Yurt içi yapılan e-ticaret işlemlerinin artmasından ve yurt içi rekabetin artmasından sonra satıcılar uluslararası pazarlara açılma ihtiyacı duymuşlardır. Daha fazla müşteriye ulaşmak ve kar marjını arttırmak amacıyla sana platformlar aracılığıyla yurt dışına ürün satılmasına e-ihracat yada mikro ihracat denmektedir. Mikro ihracat hakkında ayrıntılı bilgi…

Peki e-ihracat nasıl yapılmaktadır? E-ihracat için gerekli belgeler ve müşteriye ulaşmak için neler yapılmalıdır? Öncelikle ticari bir ilişkinin e-ihracat kapsamında sayılabilmesi adına işletmenin ürünü direkt bireysel bir müşteriye göndermelidir. İşletmenin bir ürünü direkt bir müşteriye göndermesine B2C yani Business to Consumer denmektedir.

Mikro ihracat için gerekli belgeler

E-ihracat için en önemli ve gerekli belge ETGB yani Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi’dir. Bu belgenin ticarete dahil olabilmesi için gönderilen ürünün 150 kilogram ve 7.500 Euro’dan az olması gerekmektedir. Mikro ihracat için gerekli olan bir diğer belge ise KDV’siz Türkçe faturadır. Bu iki belgeyi yetkilendirilmiş uluslararası kargo şirketlerine ulaştırdıktan sonra işlemler kargo şirketi tarafından takip edilmektedir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) hakkında ayrıntılı bilgi…

Müşteri Nasıl Bulunur?

E-ihracat işlemlerinde müşteri bulmak klasik ticaret işlerinde olduğu gibi çok önemlidir. Ancak klasik ticaret işlemlerinden daha kolay olabilmekte ve daha geniş bir çevreye ulaşabilmektedir. Bilindiği üzere yerel bir mağaza veya yerel bir işletmenin ulaşabileceği pazar yakın çevresi olabilmektedir. Ulusal e-ticaret işlemleri yapan ticaret firmaları ise ulusal pazarlar içinde kalabilmektedir. Ancak amacı mikro ihracat olan ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen firmalar küresel sanal pazarlarda yer alarak tüm dünyaya açılabilmektedirler. Peki bu pazarlar hangileridir? Uluslararası ticaret yapan firmaları bünyesinde barındıran en önemli pazarlar ebay ve amazon gibi pazarlardır. Bir çok ülkeden milyonlarca insanın ticaret maksadıyla bir arada buluşması makro ihracatı kolaylaştırmaktadır.

Sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşması ise facebook ve instagram gibi platformların adeta bir sanal pazara dönüşmesini sağlamıştır. Mikro ihracat yapmak isteyen firmalar bu platformların kendi bünyesinde barındırdıkları reklam ağları sayesinde istenilen bölge ve yaş aralığı seçerek yurt dışına açılma imkanı bulabilirler.

Müşteriler bulunduktan sonra ticaret anlaşması tamamlandıktan sonra ürünün gönderilmesi için bu alanda kargo gönderimi yapan firmalarla çalışarak gönderimini yapabilmektedirler. Mikro ihracat için gerekli belgeleri yetkilendirilen kargo firmasına ilettikten sonra işlemlerin takibini firma yapacaktır ve gönderim tamamlanınca gönderici firmaya bilgisini iletecektir.

Kaynak: 1

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.