Ordino Nedir? Ordino Nasıl Doldurulur?

Ordino Nedir? Ordino Nasıl Doldurulur?

Ordino Nedir? Ordino Nasıl Doldurulur?

Ordinoyu bir konşimentoda yazılı bulunan malların parça parça çekilebilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan emirler ve talimatlar listesi olarak tanımlayabiliriz. Bir malın yüklenmeden veya boşaltılmadan önce nakliye acentelerinin kaptanlarına veya nakliyecilerin namına verilen belgelere ordino denmektedir. Diğer bir deyişle emir mektubu veya teslim emri de denmektedir. Ordino kelimesi İngilizce “order” kelimesinden türetilmiştir. “Order” kelimesinin Türkçe karşılığı emir ve direktif anlamına gelmektedir. Kaptanlara veya acente yetkililerini teslim emri olarak verilen bu belgelere ordino denmesinin sebebi budur.

Malın yükleme veya boşaltma işlemini tamamlayacak olan mal sahibi veya yetkili işi ürünün yükleneceği ya da boşaltılacağı aracın kaptanına veya yetkilisine ordinoyu vererek işlemlerinin tamamlanmasını sağlar. Malın eksiksiz yüklenmesinin ardından kaptan ordinoya karşılık olarak mal sahibine konşimento verir. Ordinolar bir başka deyişle konşimentoya karşılık olarak verilen eşyanın çekilebilmesi talimatıdır.

Ordinolar mal sahipleri tarafından biraz manasız görülmektedir. Ellerinde malların kendilerine ait olduğunu ispat eden belge veya belgeler olmasına rağmen, limana yanaşan gemiden malı çekmek için ordino talep edilmektedir. Ordino belgesi belirli bir meblağ karşılığı düzenlenebilir olduğundan dolayı, gereksiz masraf veya anlamsız bir maliyet olarak görülebilmektedir. Bu görüşün sebebi ise ordino evrakının konşimentoda yer alan bilgilere göre düzenlenmesinden gelmektedir. Zaten hali hazırda yerini ikame edebilecek bir belge var iken başka bir belgeyi düzenlemek ve ona ücret ödeme konusu oldukça fazla yükleme ve boşaltma yapan firmalar için can sıkıcı olabilmektedir.

Ordino Piyasası bir alışkanlık olarak gümrük işlemlerinin kağıt üzerinde yapıldığı dönemlerden kalmış olduğu düşünülmektedir. Ancak bu işlemler kağıt üzerinde de yapılsa herhangi bir ordino mecburiyeti olmayabilir. Ordinodaki bilgiler, zaten malın sahipliğine dair bir kıymetli evrak olan konşimento ile de iletilebilmektedir. Bununla birlikte özellikle gümrük işlemlerinin bilgisayar ortamında yapıldığı ve gümrük idarelerinde bütün iş akışının BİLGE sistemi ile yürütülmesi ordinoyu anlamsız hale getirmektedir.

KONŞİMENTO NEDİR? KONŞİMENTO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

24 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.