Ro-Ro Gemisi Nedir? Ro-Ro hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Ro-Ro Gemisi Nedir? Ro-Ro hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Ro-Ro Gemisi Nedir? Ro-Ro hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Günümüzde yük taşımalarının önemli kısmı karayolundan yapılmaktadır. Karayolundan taşınan araçların denizyoluna kaydırılmasıyla, ülkemiz için daha güvenli taşımacılık faaliyetlerinin yürütülmesi, can kayıplarının azaltılması ve petrol için yurtdışına ödenen dövizin ülkemizde kalması sağlanacaktır. Ro-Ro gemileri de buna katkı sağlayan en önemli araçlardan biridir.

Denizyolu taşımacılığımız, tüm taşımacılık tiplerinin içinde %5 oranında yerini almaktadır. Bu yüzdenin daha yukarılara çekilmesi, diğer taşımacılık tipleri üzerindeki payında, daha dengeli bir biçimde olmasına olanak sağlayacaktır. Karayolu taşımacılığının kara araçlarıyla yapıldığından, bu tip araçların denizden taşınması Ro-Ro taşımacılığını ortaya çıkarmıştır.

İlk olarak Avrupa ve İskandinavya’da başlayan taşımacılık, ülkemizde geç de olsa 90’lı yıllarda başlatılmıştır. Şu an ülkemizde; İtalya ve Rusya’ya olan hatlarda uluslararası Ro-Ro taşımacılığı, Marmara Denizi içindeki hatlarda da; ulusal Ro-Ro taşımacılığı gelişme göstermekte, yeni hatların ve seferlerin ön çalışmaları yapılmaktadır. Bu gemiler, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan gemilerdir. İngilizcede roll on – roll off kelimesinden türetilmiştir. Mesafeleri kısaltan ve ulaşımı kolaylaştıran çözümdür. Ülkemizde ihracat ve ithalatta temel unsur durumuna gelen, Ro-Ro taşımacılığın geliştirilmesi ile hem maddi manevi artış olacak hem de çağdaşlaşma ve dünya ile entegrasyonunda önemli rol oynayacaktır.

Ro-Pax Kavramı

Ro-Pax kavramı da tekerlekli yüklerin taşınması yanında on ikiden fazla yolcu taşınması prensibine dayanır. Ro-La, Ro-Ro taşımacılığını geliştirmeye yönelik kombine taşımacılığın etkin bir türüdür. Yabancı ülkelerde yaşanan geçiş belgesi sorununun çözümü, bu taşıma türünün gelişmesiyle sağlanmıştır. Mevcut hatlardaki doluluk oranlarının arttırılması ve kara yollarındaki ağır trafik yükünün, deniz yoluna kaydırılması önem arz etmektedir. Yeni hatlarının açılması için, kapanan hatlardaki temel sorunların tespiti ve gerekli fizibilite çalışmalarının hem navlun ücretleri hem de kara yolunda taşıma maliyetleri açısından, ciddi biçimde yürütülmesi gerekir.

Ro-Ro gemileri en fazla yük esnekliğine ve en kolay modifiye edilebilme özelliklerine sahip gemilerin başında gelmektedirler ve genel olarak 4 tip olarak ayrılır. Bunlar kargo gemileri, konteyner gemileri, dökme Ro-Ro gemileri ve yolcu gemileridir.

Neden Ro-Ro Gemi Taşımacılığı?

Bu deniz yolu taşımacılığı türünün arttırılması için oldukça mantıklı sebepler bulunmaktadır. Kara yolunda artan araç oranlarını düşürmek ise onlardan biridir. Diğer önemli sebepler ise aşağıdadır;

  • Yükleme ve boşaltma sırasında hasar riski düşük bir taşımacılık çeşididir
  • Yükleme ambar içi yapıldığından, taşıma sırasında özellikle deniz suyu kaynaklı hasar riski yoktur denilebilir
  • Maliyet düşüktür
  • Yükleme boşaltma hızlıdır
  • Yüksek hızlı olduğu için sefer süresi kısadır
  • Güvenli ve ucuz ulaşım

Kaynak

http://www.kaplan.com.tr/index.php/2015-06-01-09-33-01/ro-ro-tasimaciligi

https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/10227/1/7477.pdf

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ro-ro_gemisi

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.