Sinema Tarihinin En Başarısız Filmleri

Sinema Tarihinin En Başarısız Filmleri

Sinema Tarihinin En Başarısız Filmleri

İnsanlar film izlemek istediklerinde veya herhangi başka bir aktivite yapmak istediklerinde her zaman en iyisini izlemek ve en eğlencelisini yapmak istemektedir. Bunda yadırganacak hiç bir şey yoktur. Ancak bir sıralamada en iyi olduğu gibi aynı sıralamanın en sonunda da bir en kötü bulunmak zorundadır. Peki sinema tarihinin en başarısız, yapımcısını en çok zarara uğratan filmleri hangileridir? Sinema tarihinin açıklanmış en başarısız filmleri aşağıdadır. İşte karşınızda en başarısız filmler listesi.

Cléopatra

Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harison gibi dönemim starlarının rol aldığı film 1963 yılında vizyona girmişti. 1963 yılındaki şartlara göre harcanan para 44 milyon dolardı ve Hollywood’un en maliyetli filmleri arasında gösterilmekteydi. 44 milyon dolar harcanan film 57 milyon dolar gelir getirdi. Film yayınlandıktan sonra artık hem maliyetli hem de başarısız filmler arasında gösterilmeye başlandı. Çünkü ne kadar harcanan paradan daha çok gelir getirdiği görülse de beklenen rakamlar bunlar değildi. Dünya tarihinde en başarısız filmler arasında yerini almaktadır.

Heaven’s Gate

Türkçemize Cennetin Kapısı olarak çevrilmiştir. 1980 yılında vizyona giren, Christopher Walken, John Hurt,Brad Dourif ve Jeff Bridges gibi ünlü oyuncular kadrosunda barındıran film en başarısız filmler listesindedir. Bunun nedeni maliyeti 44 milyon dolar olmasına rağmen sadece 3,5 milyar dolar hasılat elde etmesidir. 40 milyon dolardan fazla olan zarar günümüz şartlarında 120 milyon dolar civarındadır.

Cutthroat Island

Türkçemize Korsan olarak çevrilen film 1995 yılında çekilmiştir. Geena Davis ve Matthew Modine gibi ünlü oyuncuları kadrosunda barındıran filmin toplam maliyeti 110 milyon dolar olarak bilinmektedir. Ancak dünya genelinde elde ettiği gelir sadece 16 milyon dolardır. Yaklaşık 100 milyon dolara varan zarar filmi en başarısız filmler listesine sokmuştur. Uğranılan zarar sonrası yapımcı şirket olan Carolco Pictures iflas etmiştir.

John Carter

2012 yılında çekilen ve yaklaşık 365 milyon dolara mal olan filmin baş rolünü Taylor Kitsch oynamaktadır. Ayrıca film kadrosunda Lynn Collins ve Willem Dafoe gibi ünlü oyuncular bulunmaktadır. Ancak film gösterime girdiği tarihten bu yana sadece 285 milyon dolar kar elde edebilmiştir. Bu durum John Carter filmini en başarısız filmler listesine sokmaktadır.

EKONOMİ VE FİNANS ALANINDA EN İYİ FİLMLER

Kaynak: 1

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.