SWAP Nedir?

SWAP Nedir?

SWAP Nedir?

Bu yazımızda sizlerle, son günlerde sıkça duyduğumuz swap, swap oranı gibi kelimelerin ne anlama geldiğini inceleyeceğiz. Peki nedir bu swap işlemleri, piyasada kaç çeşit swap vardır? Hepimiz duymuşuzdur “dövizdeki dalgalanmaya karşı X ülke piyasasında TL’nin gecelik swap faizi yüzde 600’ü buldu.” Haliyle vatandaşlar tarafından iyice merak edilen bir konu haline geldi.


Swap kelime anlamı olarak değiştirmek, takas etmek anlamına gelmektedir. Finans dünyasında ise iki tarafın finansal araçlarını takas ettiği sözleşme olarak adlandırılmaktadır. Yani nakit akışını değiştiren finansal anlaşmalardır. Swap sözleşmeleri genellikle döviz kurları ve faiz oranlarındaki dalgalanmaların yarattığı riskten kaçınmak isteyen müşteriler için uygundur. Swaplar faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine, döviz kurlarına ve emtia fiyatlarına bağlı olarak işlem görürler. Örneğin on beş yıllık sabit faizli borca sahip bir firma ile benzer ancak dalgalı faizli borca sahip bir firma birbirlerinin yükümlülüklerini değiştirebilir. Bu işlemlerde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanmaktadır.


Türleri Nelerdir?


Piyasada üç tür işlem çeşidi vardır. Bunlar para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapı işlemleridir.


1) Para swapı işlemleri; tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli miktardaki para birimlerini değiştirmek suretiyle gerçekleştirdikleri işlemlerdir.


2) Faiz swapı işlemleri; gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.


3) Çapraz döviz swapı işlemleri; farklı para birimleri ve farklı faiz yapısı üzerine (sabit veya değişken) borçlanan taraflar, diğer tarafın borcuna ilişkin anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzere anlaşarak gerekli yükümlülüğü yerine getirirler. Piyasada en yaygın kullanılan döviz swapı ve faiz swapıdır.

Genellikle swap işlemlerine taraf olan kuruluşlar hangileridir?


Uluslararası kurumlar
Merkez bankaları
Çok uluslu şirketler
Yerel yönetimler
Uluslararası fonlar
İhracatçı – İthalatçı kuruluşlar
Bankalar

Kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/Swap_(finance)

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.