Tarihteki Önemli Ticaret Yolları

Tarihteki Önemli Ticaret Yolları

Tarihteki Önemli Ticaret Yolları

İnsanlar yaşadıkları toplumlarda ticari anlayışlarını geliştirdikten sonra farklı toplumlarla da ticaret yapmak istemişlerdir. Farklı topraklardan farklı zenginlikler elde etmeyi planlayan insanlar, bu uluslararası ticareti kolaylaştırmak adına ticaret yollarını geliştirdiler. Dünya’nın bir çok yerinde farklı amaçlarla kurulan ticaret yolları bulunmaktadır. Bu ticaret ve kültür yollarını aşağıda sıraladık, işte tarihteki önemli ticaret yolları;

1-İpek Yolu

İpek yolu Çin’den başlayarak Anadolu ve Asya’nın üzerinden geçip Avrupa’ya kadar uzanan dünyanın en ünlü ticaret yoludur. Asya’dan Avrupa’ya yüzlerce ürünün ulaşmasına imkan sağlayan ipek yolu, sadece ticari malların değil bilgilerin, kültürlerin ve medeniyetlerin kaynaşmasına da köprü olmuştur.

2- Baharat Yolu

Uzakdoğunun enfes baharatlarının Batı dünyasıyla buluşmasını sağlayan yoldur. Dünya’nın en önemli ticaret yollarından biri olarak kabul edilir. Genellikle hindistan cevizi, tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal gibi baharatların taşınmasına vesile olmuştur.

3- Kral Yolu

Pers imparatoru I. Darius tarafından Efes kentinden Persepolis şehrine gelen ticaret adamları ve kuryelerinin daha hızlı gelmesi adına yapılmıştır. Aynı zamanda tarihçiler tarafından “Pers Kral yolu” olarak da adlandırılmaktadır.

Kuzey ve Baltık denizinden çıkarılan, dekor ve tıbbi amaçlar ile kullanılan amberi nam-ı diğer kehribarı, Akdeniz’e ulaştırabilmek için Romalılar tarafından yapılan yoldur.

5- Tütsü Yolu

Tütsü olarak yakılan, parfüm ve ölüleri defnetmek için kullanılan mür ve buhuru, Kudüs topraklarına getirebilmek için yapılan yol olarak bilinmektedir. Padişahların ve hükümdarların kokusu olarak bilinen bu tütsülerin Yemen ve Umman’dan getirtilebilmesi için oluşturulmuştur.

6- Çay ve At Yolu

Çin’de üretilen çay yapraklarının, Tibet savaş atlarına karşılık ticareti yapılması amacıyla kullanılan yoldur. Çin’den başlayan ticaret yolu, Tibet ve Hindistan’dan topraklarında çeşitli topraklardan geçen tehlikeli bir ticaret yolu olarak bilinir.

7- Tuz Yolu

Yiyeceklerin bozulmaması ve yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan tuzu, Adriyatik kıyılarından Roma’ya getirebilmek için kurulmuş bir ticaret yoludur.

8- Kürk Yolu

Hazar ve Bulgar ülkelerinden başlayıp, Ural, Sibirya’ya ve Altaylar üzerinden Çin’e ulaşan yoldur. Kürk Yolu, adını tarih boyunca çeşitli hayvanların (samur, vaşak, kunduz, tilki, sincap, sansar vb.) kürklerinin batı ülkelerine  doğru taşınmasından almıştır. Türk tarihinde önemli ticaret yolları arasındadır.

İPEK YOLU TARİHİ VE GÜZERGAHI

Kaynak

26 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.