Temettü Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Temettü Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Temettü Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Eğer borsada yatırımcı iseniz, bu alanda mutlaka bilmeniz gereken bazı terimler vardır. Hisse senedi alıp satanlar bilir ki bu hisselerin sahiplerine verdiği haklar vardır. Yatırımcılar borsada işlem gören hisse senetlerinden alım yaparak, hisse aldıkları şirkete bir anlamda ortak olurlar. İşletme ortaklarının da dönem içi kârdan paylarını alma hakları vardır.  Ortaklar sahip oldukları hisse sayısı kadar temettü alma haklarına sahiptir. Bu sebepten dolayı hisselerin sahiplerine verdiği haklar arasından en çok merak edileni ise temettüdür.

Temettünün anlamı kar payı demektir. Şirket ortakları ve ya yatırımcının dönem içinde şirket tarafından yapılan kar üzerinde payları vardır, nakit veya hisse senedi olarak haklarını alabilirler. Her ortak hisse payı kadar temettüyü alabilmektedir. Şirketin hisse senedini bir gün önce bile aldıysanız bu hakka sahip olursunuz. Peki bu kar payları neye göre dağıtılmaktadır?

Temettü Dağıtım Oranları

Şirketlerin yıl sonu bilançoları, kar payı dağıtım oranları hakkında bilgi vermektedir. Hisse senedi yatırımcıları ise bu verileri takip eder. Bir şirketin yatırımcısına ödeyeceği kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir. Bu kardan vergiler ve diğer giderler çıkarılır. Daha sonra kalan kısmın %20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılır. Bu olaya da “temettü dağıtımı” denir. Bu dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulunda alınmaktadır. Temettü hakkı, şirketlerin hisselerine sahip olan hissedarların son dönemlerde en çok araştırdığı borsa terimlerinden biridir. Borsa dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bir yandan hisse sahiplerinin kazancı artarken diğer yandan şirketlerin manevi değeri artmaktadır.

Dağıtım işlemi üç farklı şekilde yapılır. Bunlar hisse senedi, nakit ya da bir kısmının hisse senedi bir kısmının nakit olarak dağıtılmasıdır. Şirketler dağıtım yapmak zorunda değildir fakat piyasada adını duyurabilmesi ve tercih edilmesi için temettünün dağılımları iyi bir aracıdır. Araştırmalara göre yatırım yapanlar, bu kar payını dağıtan şirketlere daha fazla yönelmektedir. Bunun en önemli sebebi de yatırımcıların gözünde temettü veren şirketlerin daha güvenilir olması. Bu yüzden şirketler sektörde ya da borsada yer almak için temettü dağıtımı zorunlu olmasa da hissedarlarına bu imkanı sunuyor.

https://borsanasiloynanir.co/temettu-nedir/

https://www.alnusyatirim.com/temettu-nedir

https://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/temettu-nedir-nasil-hesaplanir-nasil-alinir/

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.