Yabancı Ülkelerde Yapılmaması Gereken Davranışlar

Yabancı Ülkelerde Yapılmaması Gereken Davranışlar

Yabancı Ülkelerde Yapılmaması Gereken Davranışlar

Dünya üzerinde bir arada yaşayan her toplumun ortak kültürleri vardır ve bu kültürler toplumlar arası değişmektedir. Yaşanılan coğrafyaların farklı olmasından dolayı gelişmiş kültürler farklı yönlere doğru ilerlemiştir. Kimi bölgelerde deniz ürünleri kültürü gelişmişken, kimi bölgelerde de tropikal meyve tüketim kültürü değişmiştir. Bu gibi somut farklılıklar davranışsal olarak da insanları farklı yönde etkilemiştir. Örnek verecek olursak, sıcak ve denize kıyısı olan bölgelerde yaşayan insanlar daha rahat bir hayat sürerlerken, kırsalda veya dağlık bölgelerdeki insanlar daha katı ve tutucu olurlar. Yapılmaması gereken davranışlar her turistin dikkat etmesi gereken hayati bilgiler içermektedir. Sizler için yapılmaması gereken davranışlar listesini hazırladık.

Rusya: Çift rakamlı çiçek vermeyin

Rusya’da bulunuyorsunuz ve hoşlandığınız veya sevdiğiniz birine hediye etmek için çiçek almayı tercih ettiniz. Eğer onlara çift rakamlı çiçek verirseniz, bu davranışınız onları mutlu etmeyecek aksine sinirlendirecektir. Rusya’da genellikle cenazelerde çift rakamlı çiçek verildiği için onun dışındaki günlerde çift rakamlı çiçek vermek hoş karşılanmamaktadır.

Çin: Dikkatlice gözlerine bakmayın

Çinliler genellikle bir kişiye kızgın olduklarını belirtmek için karşılarındaki kişinin gözlerine dikkatlice bakarlar. Eğer siz de Çin’deyseniz ve insanlarla sık sık göz kontağı kuruyorsanız bu durum çevrenizdekileri rahatsız edebilir.

Tayland: Krala saygısızlık yapmayın

Tayland kraliyet ile yönetilenler ülkelerden biridir ve halk için kraliyet ailesi çok özeldir. O kadar özeldir ki kralın resminin olduğu bir para basarsanız kendinizi hapiste bulabilirsiniz.

Norveç: Kiliseye gitmekten bahsetmeyin

Norveç’te halkın sadece küçük bir kısmı kiliseye gitmeyi tercih ettiği için onlara kiliseye gitmeyi teklif etmek kabaca bir davranış olarak görülmektedir.

Hindistan: Evlere ve tapınaklara ayakkabı ile girmeyin

Hintliler evlerine ve tapınaklarına ayakkabıyla girmezler. Tıpkı biz Türkler gibi. O yüzden eğer Hindistan’daysanız ve tapınakları ziyaret ediyorsanız ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın. Eve ayakkabı ile girmek bizim ülkemizde de yapılmaması gereken davranışlar listesine üst sıralardadır.

Almanya: Gününden önce mutlu yıllar dilemeyin

Almanların bu konuda bazı batıl inançları var. Eğer doğum günlerinden önce birileri onlara mutlu yıllar dileklerini iletirse, bunun kendilerine kötü şans getireceğine inanırlar. Birine doğum gününden önce mutlu yıllar dilerseniz, o kişi hakkınızda kötü düşünebilir.

BAE: Öpüşmek yok

Sokak ortasında ve kalabalık mekanlarda öpüşmek Arap ülkelerinde hoş görülmemektedir. Dini inançlarımızla ve kültürlerimizle alakalı olan durumlardan biridir.

Singapur: Evcil hayvan giremez

Pitbull, akitas ve tosas cinsleri olmak üzere bazı köpek cinslerini sahiplenmek ve beslemek Singapur’da yasak. İzin verilen diğer köpek cinsleri içinse kurallar çok katı. Köpekle seyahat etmek için uygun olmayan ülkelerden biri Singapur.

Fransa: Sadece bir tabak yemek yemeyin

Sadece bir tabak yemek siparişi vermek Fransızlar için hiç hoş olmayan bir davranıştır. Yemeklerine ve mutfaklarına çok güvendikleri için söylenen sade bir yemek onlar için saygısızlık manasına gelebilmektedir. Ayrıca yenilen yemeklerden sonra tabakta bırakılan yemekte saygısızlık anlamına gelmektedir. Tabakta yemek bırakmak “bu yemek hoş değil, geri götürün” anlamına gelmektedir.

İsviçre: Kesici aletler hediye etmeyin

Kesici aletleri hediye etmek arkadaşlığınızın bitmesine neden olabilir. Kesici ve delici aletler hediye olarak tercih edilmez ve kötü hediye olarak adlandırılırlar.

Yeni Zelanda: Avusturalya ile karıştırmayın

Bilindiği üzere Yeni Zelanda Avusturalya kıtasının hemen altında ve yüz ölçümü olarak Avusturalya’ya göre çok küçük bir ülke. Avusturalya’nın bir eyaleti gibi davranılmasından ve kendi kültürlerinin yok sayılmasından rahatsızlar. Yeni Zelandalılar ülkelerinin karıştırılmasından hiç hoşlanmıyorlar.

Şili: Ellerle yemek yemeyin

Ellerle yemek yemek Şili’de kaba bir davranış olarak adlandırılır. Patates cips yerken bile ellerle yememeye dikkat ederler. Ayrıca yemek yerken ellerimizde de daima masanın üstünde görülebilecek yerlerde olmalıdır.

Japonya: Yürüyen merdivenlerde doğru yerde durduğunuzdan emin olun

Japonya dünyanın en kalabalık şehirlerden olan Tokyo’da dahil olmak üzere bir çok kalabalık şehri içinde barındıran bir ülke ve toplu taşıma kültürleri ilerlemiş durumda. Ayrıca çok çalışkan bir toplum olarak da bilinmektedirler. Milyonlarca insan işlerine ve evlerine giderken metro hatlarını kullanmaktadır. Metroda bulunan yürüyen merdivenlerde sol tarafta beklemek ise Japonların nefret ettiği en önemli şeylerden. Japonya’Da yürüyen merdivenlerde sol tarafta durmak yapılmaması gereken davranışlar listesinde bir numaradadır. Zamana bu kadar değer veren bir toplumda bir kişinin zaman kaybetmesine neden olmak sizi kötü durumda bırakabilir.

Kaynak: BrightSide

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.