Dünyada En Çok Ticareti Yapılan Ürünler

Dünyada En Çok Ticareti Yapılan Ürünler

Dünyada En Çok Ticareti Yapılan Ürünler

Ticaret eski çağlardan beri insan hayatında olan bir olgudur ve her dönem ticaretin gözdesi olan mallar farklıdır. Eski tarihlerde ipek, baharat ve kağıt ticaretin en gözde mallarıyken günümüzde ticari işlemlere en çok konu olan ürünler hangisiymiş bakalım.

Dünya’da en çok ticareti yapılan ürünler listesini, birim olarak çok miktarda ticareti yapılan ve değer olarak en çok ticareti yapılan ürünler olarak iki şekilde hazırladık. Birim olarak en çok ticareti yapılan ürünler;

1-Ham Petrol

Dünyada yapılan savaşların en büyük nedeni, üretim sektörünün her alanında olmazsa olmaz ürün petrol, dünyada en çok ticareti yapılan üründür.

2-Kahve

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen ürünler sırasında ikinci olan kahve, petrolden sonra en çok ticareti yapılan ürünler sırasında da yine ikinci. Dünyanın en çok ticareti yapılan ikinci ürünü olmasından dolayı mı her ülkenin kendi kahve kültürü var yoksa her ülkenin kahve kültürü olduğu için mi en çok ticareti yapılan ürün kahve, orası bilinmez.

3-Doğalgaz

Petrol gibi çoğu üretim sektöründe kullanılır. İnsanların evlerinde ve iş yerlerinde genellikle kullandığı enerji kaynağı olmasından dolayı en ticareti yapılan ürünler arasındadır.

4- Altın

Çeşitli yatırım piyasalarında yatırımı yapılabilen altın, uluslararası ticaretin başlangıcında da büyük öneme sahiptir. Ülkeler genellikle rezervlerinde altın bulundurmayı tercih ettikleri için ticareti çok yapılan ürünler arasındadır.  İnsanlar için eski zamanlardan bu yana en değerli maden olarak kullanılır.

5- Buğday

Temel besin kaynaklarımızın başında gelen buğday en çok tüketilen ve ticareti yapılan ürünler listesine üst sıralardan girer. Aynı zamanda insanlar tarafından çok alımı ve satımı yapıldığı için finans piyasalarında da değerlendirilir.

6- Pamuk

Buğday gibi finans piyasalarında işlem gören ürünler arasındadır. Aynı zamanda tekstil sektöründe kullanılan en önemli ürün olmasından dolayı ticareti yapılan mallar listesine altıncı sıradan giriyor.

7- Mısır

Gıda sektöründe kullanılan önemli bir üründür. 1 milyara yakın insanın tercih ettiği bir gıda maddesidir. Şeker, yağ ve hayvan yemi olarakta gıda sektöründe kullanılır.Mısırın çeşitli kullanım alanları olması, en çok tercih edilen ticari mallar arasına sokuyor.

8- Şeker

Şeker insanlara pek faydalı olmamasına rağmen insanlar tarafından çokca kullanılan ürünlerin başında gelir. Gıda sektöründe kullanılan önemli bir üründür. Tatlı ve tatlandırıcılı ürünlerin insanı en çok cazip eden ürünler olmasından dolayı üst sıralardadır.

9- Gümüş

Altının alternatifi olarak görülen, altından düşük fiyatta olan değerli madendir. Ayrıca kuyumculuk, dişçilik ve fotoğrafçılık sektöründe kullanılır. Madeni para yapımlarında da gümüş kullanan ülkeler olmuştur.

10- Bakır

Bakır elementinin kullanıldığı en önemli sanayi elektrik-elektronik sanayidir. İletkenliği yüksek olduğu için bu alanlarda kullanılır. Ayrıca silah yapımında ve madeni paralarda kullanılır.

Pazara hakim ürünler

Bazen çok küçük boyuttaki bir mücevherin değeri kamyonlar dolusu ticari mala eş değer olabilir. Misal olarak, bugün yazılan herhangi bir program, milyonlarca çuval kahve ile eşdeğer ise günümüz ticaret koşullarında artık malın niceliğinin değil niteliğinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ticaretine en çok para harcanan ürünlerin listesi ise şöyle;

1- Otomobil – 1 Trilyon 350 Milyar Dolar

2- Petrol (İşlenmiş) – 825 Milyar Dolar

3- Entegre Devreler – 804 Milyar Dolar

4- Otomobil Parçaları – 685 Milyar Dolar

5- Bilgisayarlar – 614 Milyar Dolar

6- İlaçlar – 613 Milyar Dolar

7- Altın – 576 Milyar Dolar

8- Ham Petrol – 549 Milyar Dolar

9- Telefon – 510 Milyar Dolar

10- Yayın Ekipmanları – 395 Milyar Dolar

TÜRKİYE’NİN 2018 YILINDA EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI İLK 10 ÜLKE VE 10 ÜRÜN GRUBU

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.