Güven Damgası Nedir? E-Ticarette Güven Damgası

Güven Damgası Nedir? E-Ticarette Güven Damgası

Güven Damgası Nedir? E-Ticarette Güven Damgası

Bilindiği üzere son yıllarda internet alışverişlerinde yüksek miktarda artış oldu. Bu artışın sebeplerine bakacak olursak internet erişiminin kolay olması, akıllı telefonların ciddi oranda yaygınlaşması, insanların yorulmadan internetten kolayca ve diğer sitelerle karşılaştırarak araştırma fırsatı olması, aynı ürünün mağaza fiyatı internette ki fiyatından fazla olması, mobil alışveriş kampanyaları gibi oldukça fazla sebep saymak mümkün. Ticaret bakanlığı bunlara dikkate alarak güven damgası adında yeni bir uygulama başlattı.

İnternet dünyasının pek çok tehlike ve sahtekarlık türüyle dolu olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda dolandırılma ihtimalimiz maalesef yüksek. Hatta bu yüzden internet alışverişlerine olumsuz bakan birçok kişi var. Tüm bu sebeplerden dolayı sahte sitelere karşı çalışma başlatan Ticaret Bakanlığı, “Güven Damgası” uygulamasını hayata geçirdi. Bu yazımızda sizlere güven damgasının tanımı, nereden ve nasıl alınacağı gibi temel soruların cevaplarını veriyoruz.

Güven Damgası Nedir?

İlgili yasa gereğince uygulanacak olan asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret sitelerine ve hizmet sağlayıcılarına verilecek olan sembole Güven Damgası ismi verilmektedir. E-ticaret sitesinin ana sayfasında yer alacak olan bu sembol, sitenin belli güvenlik tedbirlerini aldığını ve güvenilir olduğunu tüketicilere göstermek amacı ile kullanılacaktır. Güven Damgası sağlayıcısının internet sitesine doğrulama bağlantısı eklenerek, bu sitenin gerçekten bu damgaya sahip olup olmadığı da görülebilecek.

E-ticaret siteleri Güven Damgası başvurusundan en çok 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testi yaptırmak zorunda olacak. Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemler SSL ile gerçekleştirilecek. Satılan ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da sitede yer verilecek. Ayrıca ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağı da belirtilecek. Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görseller kullanılacak, kargo ve teslim süreleri konusunda bilgilendirme sağlanacak. Tüketicinin şikayet ve taleplerini iletebilmesi için sitede, telefon aracılığı ile ulaşabilecek müşteri hizmetleri bilgisi yer alacak.

Bu şekilde tüketici haklarının korunması ve tüketicilerin dolandırılması gibi sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor. Güven Damgası uygulaması zorunlu olmasa da kullanan sitelere güven duygusu artacaktır. Bu sebepten internet siteleri uygulamayı kullanmak isteyecektir.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.