Türkiye’de Kişisel Bakım ve Kozmetik Sektörü

Türkiye’de Kişisel Bakım ve Kozmetik Sektörü

Türkiye’de Kişisel Bakım ve Kozmetik Sektörü

Kadınlar toplumda eskiye göre daha fazla ön plana çıktıkça ve iş hayatında rol almaya başladıkça kadınlara hitap eden sektörlerde çoğalmaktadır. Bu sektörlerin başında kişisel bakım ve kozmetik gelmektedir. Peki bu sektör sadece kadınlara mı hitap etmektedir? Kişisel bakım ve kozmetik sektöründe erkeklerin yeri ne kadardır? Dünyada kozmetik ürünleri ihracat devleri kimlerdir? Dünyada ve Türkiyede kişi başına düşen mağaza sayısı ve kozmetik ürüne para harcama miktarı ne kadardır? Bu soruların cevaplarını ve kozmetik alanında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Dünyada kişisel bakım alanında ihracat ve ithalat rakamlarına baktığımızda ilk sırayı “Güzellik, Makyaj ve Cilt Bakım Ürünleri” almaktadır. Kozmetik sektöründe ihracatta lider ülkeler aşağıdaki tabloda sıralanmaktadır.

 • 1- Fransa 17,761,220
  2- ABD 12,948,114
  3- Almanya 10,603,645
  4- İrlanda 8,459,601
  5- Singapur 6,504,764
  6- Birleşik Krallık 5,841,263
  7- İtalya 5,513,092
  8- Kore 4,973,816
  9- Çin 4,486,660
  10- İspanya 4,560,744

***Bu tabloda trademap.org’dan alınan 2017 yılına ait rakamlar yer almaktadır.

Türkiye’de Kişisel Bakım ve Kozmetik

Türkiye’de kişisel bakım sektörünün gelişmesine çalışan kadın sayısındaki artış, yükselen yaşam standartları, kentleşme ve  genç ve çekici bir görünüme sahip olma isteği gibi nedenler öncülük etmektedir. Türkiye kozmetik alanında 2017 yılında toplamda 1 milyar 200 milyon $ civarında ithalat yapmıştır. İthalatın yanı sıra yaptığımız ihracat ise sadece 762 milyon $ seviyesindedir.

Türkiye’de kullanılan kozmetik ürünlerinin sadece %10’luk kısmı Türkiye’de üretilmektedir. Geri kalan kısım ithalat olmaktadır. Türkiye’de üretilen kozmetik ürünlerine öncülük eden ürün genellikle saç bakım ürünleri olmaktadır. Ülkemizde üretilen saç bakım ürünleri arasında defne ve zeytinyağı sabunları oldukça ünlüdür.

2010 yılında elde edilen verilere göre; Avrupada 100 kadından 47’si kozmetik ürünleri kullanırken, Ülkemizde sadece 100 kadından 3’ünün kozmetik ürünleri kullanması oldukça şaşırtıcıdır. Peki Avrupalı bir kadın kişisel bakıma yılda ortalama 80 euro ayırırken, Türkiyede bu rakamın sadece 11 euro olduğunu biliyor muydunuz? 75 milyon nüfusluk ülkemizde kişisel bakım ürünleri satan 200’e yakın mağaza varken 46 milyon nüfuslu İspanya’da 3 bin firma vardır. 2010 yılına ait bu rakamlara nazaran günümüzde de aradaki bu farkın kapanması söz konusu olamamaktadır.

Kişisel Bakım Ürünleri Denince Akla Gelenler

2010 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’de ki insanların kişisel bakım ve kozmetik alanlarına bakışı araştırılmıştır. Araştırmadaki ilginç veriler ise şöyledir.

Kişisel bakımın anlamı denildiğinde akla gelenl

Peki kişisel bakım ürünü denince insanımızın aklına ne gelmektedir? İnsanlar ağırlıkla hangi kişisel bakım ürünlerini tercih etmektedirler bunlara bakalım.

Kişisel bakım ürünleri denildiğinde genellikle akla cilt bakım kremleri ve şampuanlar gelmektedir.
Tercih edilen kişisel bakım ürünlerine cilt ve diş bakım ürünleri liderlik ederken, bunlar ağız sağlığı ve saç bakım ürünleri takip etmektedir.

Kadınlar kuaforlere veya güzellik merkezlerine hangi amaçla gitmektedir? Şimdi de kuaföre ve güzellik merkezlerine hangi amaçla ve hangi sıklıkla gidildiğine bakalım.

Kuaföre genellikle saç bakımı için giden hanımların, bu tercihlerini çok sık gerçekleştirmediğini görüyoruz.

Dünyada güzellik algısı her geçen yıl değişmektedir. Hal böyle olunca insanlar tarafından güzellik algısını yakalayabilmek adına kişisel bakım alanında çok büyük miktarda harcamalar yapılmaktadır. Bu harcamalar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça fazladır. Genellikle ithal ürünlerin yer aldığı sektörde, ülke ekonomisi olarak yerli üreticilerin eksikliğini çekmekteyiz.

Yıldan yıla büyüyen bu sektörde, tıpkı diğer sektörlerde geri kaldığımız gibi geri kalmamak adına üreticiyi destekleyici yaptırımlar yapılmalı ve insanlar yerli ürünlere yönlendirilmelidir. Ayrıca kullanılan ürünler insan vücüduyla birebir etkileşimde bulunduğu için denetimleri arttırılmalıdır.

Kaynaklar: 1234

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.