Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0 Nedir?

Bu terim ilk kez Almanya Hannover Fuarında, 4. Sanayi devriminin gerçekleşmek üzere olduğunu açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Yeni sanayi devrimi için oluşturulan tasarıya Endüstri 4.0 denilmiştir. Eğer gerçekleşirse, tarih boyunca yaşanan sanayi devrimlerinin dördüncüsü olacaktır. Bu devrimler;

  • Su ve buhar gücünü kullanan makinelerin seri üretimde kullanılması
  • Elektrik enerjisine dayanan seri üretim bantlarının kullanımı
  • Programlanabilir makinelerin üretim hattında kullanılması
  • Henüz gerçekleşmeyen Endüstri 4.0

Bu devrimin amacı bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmektir. Yeni nesil yazılım ve donanımlardan faydalanarak az maliyetli, çok yer kaplamayan, enerji konusunda tutumlu ve güvenlik derecesi yüksek olan üretim makineleri tasarlamak önceliktir. Ayrıca insanlara ihtiyaç olmadan, internet bağlantılı elektronik sistem ile kendini koordine ve optimize etmeside amaçlanır. Bu gerçekleşmesi beklenen amaç için kullanılan sistemlere ise Siber-Fiziksel Sistem denilir. Siber- Fiziksel sistemlerin amacı akıllı fabrikalar meydana getirmektir. Akıllı fabrikalarda kullanılan enerji miktarı azalırken, üretim miktarı ve kalitenin artması sağlanır.

Etkileri Ne Olabilir?

Bu yeni nesil devrimin gerçekleşmesi, ortaya yeni sektörleri çıkaracağı aşikardır fakat aynı zamanda geride kalmış bazı sektörlerin de sonunu getirecektir. Sadece sektörel bazda değil, insanların ve şirketlerinde hayatları değişecektir. Üretim alanındaki istihdamı büyük ölçüde azaltacak olması, çalışma alanları genişletilmezse işsizliğin artması manasına gelecektir. Bunun dışında yeni devrime ve gelişmelere hazır olmayan şirketlerin, rakiplerinin gerisinde kalarak yok olmasını çok sayıda görebiliriz çünkü yeni nesil üretim cihazlarına geçebilmek çok kolay olmayacaktır.

Bütün Dünya bu yeni devrime geçmeye hazırlık yaparken, halihazırda üretim anlamında sıkıntılar bulunan ülkemizde ne gibi gelişmeler yaşanacak merakla bekliyoruz. Bu süreçte yaşanacak gelişmeleri takip etmek bizler için mühimdir. Tarihte çok kez yaşadığımız teknolojik gelişmelerden geride kalma kronikliğini, bu devrimi yakalayarak aşabiliriz.

SANAYİ DEVRİMİ TARİHİ

Kaynak

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.