Free on Board (FOB) Teslim Şekli

Free on Board (FOB) Teslim Şekli

Free on Board (FOB) Teslim Şekli

İhracatçının ülkesinde ismi belirtilen limanda geminin güvertesinde yapılan teslime Free on Board – FOB teslim şekli denir. Gemi bordasında teslim olarakta bilinir. FOB teslim şekli Charter veya Charter Party su yolu taşımacılığında kullanılabilir. FOB teslim şeklinde taşımanın sorumluluğu ithalatçıya ait olduğundan ithalatçı gemiyi malları taşıması için kiralar. İthalatçı bu taşıma için kiralama işleminde ihracatçıdan bazı önemli bilgileri alması gerekir. Bu bilgiler;

  • Yüklemenin gerçekleşeceği liman adı
  • İskelenin deniz yüzeyi ile arasındaki yüksekliği
  • İskelenin uzunluğu
  • Vinç kapasiteleri
  • Liman programı
  • Bayrak sınırlamasının olup olmadığı

İthalatçı geminin bu özelliklerine baktıktan sonra gemiyi kiralamak adına harekete geçer. Kiralamak için bulduğu gemileri ihracatçının onayına sunmak zorundadır çünkü malları gemiye yükleyecek olan ihracatçıdır. İthalatçının, ihracatçıya sunduğu gemi bildirimlerine Vissel Nomination denir. İhracatçı sunulan gemiler arasından birini kabul ettiği zaman ithalatçıya Stem Confirmation gönderir. Stem Confirmation sunulan geminin kabul edildiğinin ibrazıdır. Eğer sunulan gemi kabul edilmezse ithalatçıya Substitude gönderilir. Substıtude geminin değiştirilmesinin istendiğinin ibrazıdır. Bu işlemlerin ardından ithalatçı ve gemi acentası arasında charter ya da charter party gemi sözleşmesi imzalanır.

Gemilerin yüklenmesinde belirli zamanlar vardır. Gemiler limana girer ve ihracatçının malı gemi güvertesine yüklemesini bekler. Gemilere bu iş için belirli süre verilir. Eğer bu süre belirlenen süreden uzun olursa gemiye ceza kesilir. Bu yüzden gemide bulunan vinçlerin sayısı ve kapasitesi önemlidir. Ancak havanın yüklemeye veya boşaltmaya müsait olmadığı zamanlar belirlenen süreden düşülemezler. Her limanda veya her gemide vincin bulunması mümkün olmadığı için bu teslim şekli seçilmeden önce her detay çok iyi araştırılmalıdır.

DIŞ TİCARETTE DİĞER TESLİM ŞEKİLLERİ

Kaynak: www.wikipedia.org

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.